Спростування міфів
МІФ: Через часту обробку рук спиртовими антисептичними засобами можна сп’яніти.
ФАКТ: Використання спиртових розчинів для знезараження шкіри рук є безпечним та не може призвести до стану сп’яніння.
Імовірно, це найбільш незвичайне питання, яке ми розглядали у нашій рубриці. Тим не менш, подібні фейки час від часу повертаються в інформаційний простір, оскільки сьогодні в умовах пандемії людство активно користується спиртовмісними антисептиками. То чи справді можна сп’яніти від інтенсивного використання спиртових антисептичних розчинів? Давайте розберемося!
Науковці вирішили перевірити це твердження емпіричним шляхом. Для цього вони відібрали групу з 12 добровольців, які були задіяні в експерименті (описаний в книзі Гюнтера Кампфа «Гігієна рук в охороні здоров’я»).
Учасників дослідження було розділено на 3 групи. Кожна з них отримала власне завдання. Перша група добровольців мала втирати в шкіру 95-відсотковий, друга група – 85%, а третя група – 55% розчин етилового спирту. Втирали дуже інтенсивно: 20 разів по 4 мл протягом 30 секунд із перервою в хвилину.
Результати не стали сенсацією: після всіх маніпуляцій виміряні концентрації етанолу в крові добровольців практично не змінились.
Проводили й інше схоже дослідження. Там вимірювали концентрації ізопропілового спирту, який міститься в антисептиках. Дослідження показало, що виміряні концентрації після втирання в шкіру були у 270 разів нижчими, ніж потенційно токсична концентрація цього спирту в крові людини.
Були випадки, коли антисептик вживали як напій, що робити категорично заборонено! Більшість антисептиків виробляють з ізопропілового спирту, який є вкрай токсичним, якщо його випити. У такому разі він обпікає стравохід та шлунок, призводить до нудоти, блювання з кров’ю та як наслідок до ураження печінки. Ацетон, який виробляється внаслідок розщеплення спирту в тілі людини, призводить до пошкодження внутрішніх органів.
У разі потрапляння антисептику всередину організму може настати гіпотонія, серцево-легеневий колапс та смерть.
Використовуйте спиртові антисептичні засоби за призначенням, а саме для обробки шкіри рук, коли немає доступу до мила та проточної води. У такому разі антисептики є цілком безпечними. Вони не провокують сп’яніння та не завдають шкоди організму.