Розпочався Всесвітній тиждень обізнаності про рак шийки матки
Рак шийки матки – одне із найбільш поширеніших видів раку серед жінок. Так у 2020 році більше 342 тисяч жінок у всьому світі померли від раку шийки матки, а в Україні — понад 2 тисячі.
На жаль, кожна жінка має ризик розвитку раку шийки матки. Проте є ефективні способи профілактики цього захворювання, і в разі раннього виявлення воно добре піддається лікуванню.
99% випадків цього захворювання пов’язані із зараженням вірусом папіломи людини (ВПЛ), який є надзвичайно поширеним. Найчастіше він передається під час статевого контакту. Більшість людей інфікуються вірусом папіломи людини невдовзі після початку статевого життя. ВПЛ може не виявляти себе, однак зумовлює зміни в клітинах слизової оболонки шийки матки, що може призвести до розвитку раку. Водночас інфікування ВПЛ не завжди є початком онкозахворювання.
Згідно інформації, розміщеної на офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я України, запобігти розвитку раку шийки матки можна у кілька способів:
Якщо регулярно проходити скринінг: усі жінки мають раз на рік проходити обстеження у сімейного лікаря та гінеколога. Саме ці спеціалісти визначають, які види діагностики варто пройти жінці для підтримання здоров’я та раннього виявлення можливих онкологічних захворювань. Наприклад, жінкам віком 30–49 років варто регулярно робити скринінг. Інтервали між такими обстеженнями повинні бути не менше 5 років, рекомендовано робити його раз на 3 роки. Скринінг — це тестування всіх жінок із групи ризику, у більшості з яких симптоми не проявляються. За його допомогою виявляють передракові зміни, які за відсутності лікування можуть призводити до розвитку раку. Під час скринінгу раку шийки матки можна використовувати ПАП-тест. Його ще називають цитологічним скринінгом. Він допомагає своєчасно виявити передракові стани шийки матки.Раннє виявлення цього захворювання є критично важливим, оскільки жінки, у яких він виявляється на ранніх стадіях, мають суттєво вищі шанси на одужання.
Якщо щепитися від ВПЛ: щеплення проти ВПЛ ― доведена та ефективна профілактика раку шийки матки. Вона на 90% зменшує ймовірність розвитку новоутворень. Щеплення дівчатам рекомендують робити у віці 9–14 років ще до початку статевого життя. Проте вакцинувати можна і хлопців, адже вони можуть бути носіями інфекції. Щеплення захищає від розвитку таких видів раку як рак шийки матки, порожнини рота й горла, статевих органів і ануса. Вакцина від папіломавірусу не внесена до Національного календаря профілактичних щеплень, проте батькам варто самостійно потурбуватися про імунопрофілактику своїх дітей.
Рак шийки матки може довго не проявляти ознак і симптомів або ж вони можуть бути не очевидними. Найбільш поширені з них:
- зміни вагінальних виділень;
- нетипова вагінальна кровотеча після статевого акту або між регулярними менструаціями, у тому числі після менопаузи;
- біль або дискомфорт під час статевого акту;
- незрозумілий біль у попереку або між тазостегновими кістками.
Важливо пам’ятати, що ці симптоми не означають, що у вас рак. Вони можуть траплятися і з інших причин. Єдиний спосіб пересвідчитися — звернутися до лікаря.
Додамо: на озброєнні чернігівських онкологів є все для того, аби виявити будь-які передракові захворювання на ранніх стадіях, зокрема і різні види онкопатології матки. Головне – при перших ознаках негараздів у статевій сфері не варто зволікати зі зверненням до фахівця.
Відтак рак – не вирок, адже існують безліч прикладів, ¸коли після діагностування раку навіть на пізніх стадіях, застосування ефективних та сучасних методів діагностики і лікування людина повертається до нормального життя.