Обережно, кліщі!
Зазвичай на квітень-травень, а також на серпень-вересень припадає сезон активності кліщів – невеликих комах, що можуть переносити деякі інфекційні захворювання, що вражають багато органів і систем людського організму. Це такі небезпечні хвороби, як кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт, марсельська гарячка тощо. За словами завідувачки інфекційного відділення КНП «Чернігівська міська лікарня №2» Світлани Ворони, щоденно до лікарів травмпункту з приводу укусів кліщів звертається по декілька людей. «Втім, на щастя, стаціонарної допомоги ніхто з них поки не потребує», – запевняє лікар.
Як зауважує лікар-невролог ТМО МВС України по Чернігівській області Олександра Ярмак, перший прояв хвороби Лайма – це почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової і серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.
Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який може потрапити на тіло із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час кровоссання кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.
«Останніми роками на Чернігівщині кліщі активізувалися через зміну клімату, адже потепління та висока вологість повітря якнайкраще сприяють активності цих комах, – розповідає Олександра Ярмак, – також на їхнє поширення впливають незадовільна робота з прорідження лісосмуг та масивів зелених насаджень. Отже, якщо ви виявили на шкірі кліща, негайно зверніться до найближчого травмпункту. Якщо ж це неможливо, намагайтеся видалити його самостійно: повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити найближче до шкіри людини. Після видалення кліща змастіть ранку антисептичним розчином. Якщо залишилася частина кліща, його видаляють стерильною голкою. Видаленого кліща необхідно помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд та щільно закрити кришку. Також не забувайте після цього ретельно вимити руки з милом. За направленнями лікаря у лабораторній мережі проводяться лабораторні дослідження кліщів на наявність збудників бореліозу».