12 жовтня у Чернігові відбулося засідання круглого столу, де розглядалися питання адвокації на підтримку стратегій із вакцинації проти COVID-19 згідно з Дорожньою картою та їх виконання в Україні на прикладі Чернігівської області.
В Україні розпочалася серія круглих столів, спрямованих на підвищення прихильності медичних працівників та літніх людей до вакцинації проти COVID-19. Ці групи населення є пріоритетними для вакцинації як відповідно до глобальних рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я, так і згідно з національним планом і Дорожньою картою з вакцинації населення від COVID-19.
12 жовтня засідання круглого столу пройшло і у Чернігові. Участь у заході взяли представники місцевої влади, медичної спільноти, регіональних громадських організацій. В якості спікерів долучені експерти та фахівці національного та міжнародного рівня – представники Міністерства охорони здоров’я України, Бюро ВООЗ в Україні, Управління охорони здоров’я, Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики (НТГЕІ), Державного експертного центру МОЗ України, Центру громадського здоров’я МОЗ України.
Мета круглого столу – обговорити низку пріоритетних напрямків кампанії з вакцинації проти коронавірусної інфекції по різних верствах населення, зокрема, серед людей похилого віку, інших вразливих груп.
Під час засідання висвітлено такі питання, як:
- Актуальний стан захворюваності та вакцинації від COVID-19 в області;
- Покращення доступу до інформації з вакцинації від COVID-19 і надання послуг для літнього населення, зокрема у сільській місцевості;
- Шляхи підвищення мотивації медиків та літнього населення до вакцинації від COVID-19. Рекомендації для роботи з різними верствами населення;
- Активне долучення місцевої влади та громад до проведення вакцинації від COVID-19 і надання інформації, що ґрунтується на доказовій медицині для пріоритетних груп із фокусом на людей літнього віку. Приклади успішних кейсів.
Круглий стіл проводиться в рамках Адвокаційної кампанії Всесвітньої організації охорони здоров’я у співпраці з Міністерством охорони здоров’я, Громадською спілкою «Коаліція за вакцинацію» за підтримки Європейського Союзу, спрямованої на підвищення прихильності українців до вакцинації від COVID-19. Громадська спілка «Коаліція за вакцинацію» — унікальне широке об’єднання організацій, які готові діяти заради спільної мети — подолання вакцинокерованих захворювань в Україні через забезпечення загальної доступності імунізації. Наразі Коаліція налічує 63 постійних членів та відкрита до розширення. 17 вересня 2021року Міністерство охорони здоров’я України та Центр Громадського здоров’я МОЗ України підписали з Громадською спілкою «Коаліція за вакцинацію» Меморандум про співпрацю щодо розвитку імунопрофілактики.
Учасників заходу по відеозв’язку привітав Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко, зазначивши: «МОЗ забезпечив наявність вакцин. Вже понад 23 млн доз прибули в Україну. Ми забезпечили нові платформи для вакцинації – від розважальних центрів до наметів просто неба, від мобільних бригад до автобусів для проведення щеплень. Тепер потрібно зробити все можливе, щоб громадяни мали до них доступ. Особливо категорії професійного та вікового ризику, щоб вони отримали інформацію і послуги там, де їм зручно. Саме в цьому їм потрібна чітка координація між громадами і системою охорони здоров’я. Прошу використати максимум ресурсу, аби мінімізувати відстань між вакциною і людьми. Безпечна країна починається з безпеки громади».
Також до привітань долучився і Голова Бюро ВООЗ в Україні доктор Ярно Хабіхт, який зауважив, що саме голови громад та органів місцевого самоврядування повинні сприяти у допомозі , зокрема літнім людям та жителям сільської місцевості мати доступ до правдивої інформації по вакцинації з конкретних та достовірних інформаційних джерел.
Заступниця голови Чернігівської облдержадміністрації Жанна Шерстюк наголосила: на Чернігівщині вакцинація доступна до всіх верств населення. «Особливо хороший результат спостерігається у роботі з вакцинації освітян. А нині ми посилюємо роботу зі щеплень громадян з категорії 65+. Проводимо широку роз’яснювальну роботу. До цієї роботи долучилися і представники Укрпошти та будемо залучати і співробітників соціальних служб і у цьому їм повинні допомогти медики центрів ПМСД», – зазначила Жанна Шерстюк. Також вона повідомила, що нині на Чернігівщині з діагнозом коронавірусна інфекція госпіталізовано понад 700 громадян і 500 з них потребують кисневої підтримки. У даному випадку переваги вакцинації важко переоцінити, адже 97% пацієнтів стаціонарів – невакциновані.
У свою чергу аналітик інформаційно-статистичної звітності щодо перебігу вакцинальної кампанії проти COVID-19 при МОЗ України Олександра Каркіщенко поінформувала про поточну ситуацію із захворюваністю на COVID-19 та вакцинацією від COVID-19, розповіла про діючі платформи та модальності надання послуг з вакцинації від COVID-19 для різних пріоритетних груп. Також вона розповіла про рекомендації для роботи з пріоритетними групами медичних працівників та населення літнього віку і повідомила, що Чернігівщина посідає непогане рейтингове місце за рівнем вакцинації громадян.
Технічний спеціаліст Бюро ВООЗ в Україні Вусала Алахвердієва зазначила – хороші темпи вакцинації повинні захистити не тільки конкретного громадянина від інфекції, а і всю систему охорони здоров’я, знизивши на неї навантаження. Втім, темпи вакцинації літніх людей залишають бажати кращого, тому це – одне з головних завдань як медиків, так і місцевої влади.
Начальник Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА Петро Гармаш розповів, що велике навантаження нині припадає на лікарів первинної ланки, які беруть участь і в роботі мобільних бригад. Наводячи актуальні дані, Петро Гармаш зазначив: «Нині першою дозою вакциновано 24,5% населення, двома дозами – майже 20%, лідерами у цьому плані виступають Чернігівський, Ніжинський та Прилуцький райони. Загалом в область надійшла 471 тисяча доз вакцин, нині в області працює 26 мобільних бригад, 115 пунктів щеплення та 24 центрів вакцинації».
Серед проблем, що заважають активізації роботи зі щеплення, Петро Гармаш назвав такі, як низька прихильність до вакцин громадян, дефіцит лікарських кадрів та значне навантаження на медичну систему через пандемію та погіршення епідеміологічної ситуації. Таким чином, це спільне завдання, яке повинно вирішуватися на всіх рівнях владних структур.
Також під час засідання йшлося про роль надійних джерел інформації про користь вакцинації та ризики й тяжкі наслідки захворюваності на COVID-19.
В обговоренні взяли участь : заступник голови Ніжинської міської ради Ірина Грозенко, начальник управління охорони здоров’я Чернігівської міської ради Ольга Малець, голова ради з розгляду НППІ Управління охорони здоров’я облдержадміністрації Галина Лисенко, голова громадської організації «Чернігівське відділення благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» ГО «100% життя» Анжела Мойсеєнко та інші.
Учасники засідання дійшли висновку – досягти успіхів у проведенні вакцинальної кампанії та захистити двома щепленнями проти коронавірусної хвороби 70% дорослого населення країни, відповідно до національного плану та Дорожньої карти вакцинації можна лише спільними зусиллями. А організатори круглого столу рекомендували створити регіональні координаційні групи з протидії COVID-19 в пріоритетних групах. Це має бути співпраця для адвокації вакцинації, поширення актуальних рекомендацій ВООЗ та успішних практик мотивації пріоритетних груп до вакцинації. Результатом такої співпраці стануть не лише статистичні показники, а, перш за все, збережені життя людей та спокійні умови праці медичних працівників.