Гімнастика для очей є найбільш доступним методом профілактики порушення зору у школярів
Найпоширенішими причинами порушення зору у школярів та розвитку у них таких захворювань, як міопія, астигматизм, косоокість, є зловживання комп’ютерними іграми та переглядом мультфільмів по телевізору. Замість прогулянок на свіжому повітрі, активного відпочинку та дозованого читання книжок діти проводять весь свій вільний час перед монітором, що не може не позначатися на їх органах зору. Негативний вплив комп’ютера на зір школярів полягає в тому, що м’язи очей, ще не зміцніли і дуже втомлюються від довгого напруження. Якщо це відбувається регулярно, то зір починає стрімко падати.
Однак цього можна уникнути, ввівши обмеження на комп’ютер та телевізор, чергуючи напружену роботу очей (виконання домашніх завдань, читання) з відпочинком. Також лікарі-офтальмологи настійно рекомендують проводити для школярів гімнастику для очей, як вдома, так і в школі. Заняття слід робити 2-3 рази на день, присвячуючи цьому по 10-15 хвилин. Під час виконання цих занять м’язи очей розслабляються і відпочивають, і наступні навантаження на очі сприймаються набагато легше.
Приклади вправ для очей, рекомендовані для школярів (кожну з вправ виконувати спочатку по 2-3 рази, пізніше, коли дитина їх вивчить – по 5-7 разів):
- «Жмурки». Міцно-міцно замруж очі на 5 секунд, а потім відкрий їх.
- «Метелик». Поморгай очами, як махає крилами метелик – швидко та легко.
- «Світлофор». По черзі закривай то ліве, то праве око, як блимає залізничний світлофор.
- «Вгору-вниз». Подивися спочатку вгору, потім вниз, не нахиляючи голови.·
- «Годинник». Нехай очі дивляться то вправо, то вліво, як годинник: «тік-так». Повтори цю вправу 20 разів.·
- «Хрестики-нолики». Намалюй очима велике коло за годинниковою стрілкою, а потім – проти. Тепер намалюй хрестик: спочатку подивися вправо вгору, потім вліво вниз, а потім навпаки, провівши поглядом дві умовні лінії навхрест.·
- «Баньки». Не моргай очами якомога довше. Коли моргнеш, закрий очі та розслабся, уявивши, що ти спиш.·
- «Масаж». Закрий повіки і акуратно помасуй очі пальчиками.·
- «Далеко-близько». Сфокусуй погляд спочатку на предмет, який знаходиться в протилежному кінці кімнати (шафа, класна дошка і т.п.) і дивись на нього протягом 10 секунд. Потім повільно переведи погляд на ближній предмет (наприклад, на свій палець) і також дивись на нього 10 секунд.·
- «Фокус». Дивись, не відриваючи погляду, на рухомий предмет (свою руку). При цьому рука повинна бути видна чітко, а всі інші предмети вдалині – розмито. Потім сфокусуй погляд, навпаки, на предметах заднього плану.
Подібна зарядка для очей корисна не тільки для школярів, вона не завадить і дорослим, особливо тим, чия робота передбачає щоденне «спілкування» з комп’ютером. Озвучуючи дитині вправи, обов’язково виконуйте їх разом з нею: наочний приклад часом діє краще будь-яких слів.