Головний експерт з дитячої ендокринології Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА розповіла про стан захворюваності дитячого населення Чернігівщини на цукровий діабет
Кількість випадків і поширеність цукрового діабету зростають протягом останніх кількох десятиліть. Головним кроком до шляху подолання цієї важкої хвороби є обізнаність не тільки хворого і його оточення, але й всього населення щодо причин, розвитку, особливостей перебігу, а також наслідків цього захворювання.
Про стан захворюваності дитячого населення Чернігівщини на цукровий діабет та тяжкі наслідки хвороби для здоров’я розповіла головний експерт з дитячої ендокринології Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА, лікар-ендокринолог дитячий Чернігівської обласної дитячої лікарні Людмила Захаревич.
«Цукровий діабет – це захворювання обміну речовин різного походження, яке характеризується хронічним підвищенням рівня цукру в крові, що виникає внаслідок порушення секреції чи дії інсуліну або обох факторів одночасно. Виділяють: цукровий діабет І типу, цукровий діабет II типу та специфічні типи діабету, – говорить Людмила Захаревич. – За останніми даними статистики в Україні на цукровий діабет І типу хворіє 10440 дітей, а вперше виявлених за рік – 1266 дітей. Лише в нашій області на обліку в обласній дитячий лікарні зараз перебуває 306 хворих дітей, з них вперше виявлених – 29. На превеликий жаль, маємо сім’ї де одразу 2 дитини хворіють на цукровий діабет».
За словами лікарки серед хворих дітей діабет І-го типу складає 90% – це аутоімунне захворювання, при якому імунна система помилково атакує і руйнує β-клітини підшлункової залози, що виробляють інсулін – гормон, відповідальний за використання глюкози крові.
Таким чином, в організмі людини з діабетом І-го типу, інсулін відсутній або синтезується в дуже малій кількості. Тому діти з цим захворюванням потребують регулярного введення інсуліну. Діагноз діабету І-го типу може бути поставлений людині у будь-якому віці (навіть немовляті!), але найчастіше він проявляється у дітей 4-7 років, підлітків 10-14 років та у молодих людей до 35 років.
«Основними ознаками цукрового діабету є те, що дитина починає пити багато води (наростаюча спрага), часто бігає до туалету (особливо вночі), дуже швидко втрачає вагу попри те, що має підвищений апетит, стає в’ялою, кволою, сонливою. До того ж шкіра дитини стає сухою, з’являються фурункули, гнійничкові висипання та зуд шкіри, – коментує Людмила Захаревич. – Батькам може й не спадати на думку, що дані прояви є свідченням наявності у дитини такого серйозного захворювання, як цукровий діабет. Тому якщо з’явились подібні симптоми у дитини – треба якнайшвидше звернутися до лікаря та пройти необхідні обстеження. Адже якщо лікування не почати вчасно, стан дитини лише погіршуватиметься».
Також фахівчиня наголошує, що симптоми цукрового діабету у дітей наростають дуже швидко, особливо, якщо це діабетичний кетоацидоз (запах ацетону у видихаємому повітрі, нудота, блювота, болі в животі). Без своєчасної замісної терапії інсуліном, це може призвести до діабетичної коми.
В Чернігівській обласній дитячий лікарні на базі педіатричного відділення функціонують 7 ендокринологічних ліжок, де надається спеціалізована допомога хворим на діабет. За допомогою чи порадою мешканці Чернігівщини можуть звернутися, зокрема, і до ендокринологічного кабінету при обласній дитячій поліклініці за попереднім записом, за номерами реєстратури: (0462) 67 81 76; (093) 376 72 51. При собі необхідно мати електронне направлення від сімейного лікаря.
«У стаціонарі дітям, з вперше виявленим цукровим діабетом, підбирається необхідний режим інсулінотерапії (часто до 4-5 ін’єкцій на день). На сьогоднішній день у дітей з цукровим діабетом І типу альтернативи лікуванню інсуліном не існує. Доза інсуліну розраховується індивідуально», – акцентує лікарка.
При медичному закладі, в школі самоконтролю хворих на цукровий діабет надаються консультації з лікування цього захворювання, що складається з дієтотерапії, самоконтролю цукру в крові та сечі, дозованих фізичних навантажень та психологічної допомоги сім’ї. Суть навчання хворих з цукровим діабетом полягає в передачі дітям та їх батькам знань і навичок, що дозволять їм брати участь в лікуванні й досягнути його ефективності при мінімумі побічних явищ. Ціль лікування – досягти максимально близького фізіологічного рівня глюкози у крові, що є головною умовою профілактики ускладнень.
«У лікуванні діабету найголовніше – самодисципліна та самоконтроль! Треба чітко стежити за харчуванням, вести здоровий спосіб життя, знати, коли і як вимірювати рівень цукру в крові, які дози інсуліну вводити і скільки ін’єкцій має бути на день, як правильно їх робити. Ключ до тривалого життя діабетика без ускладнень – отримання знань про цукровий діабет, практичних навичок управління своїм станом та вміння і бажання ними користуватись», – підсумовує Людмила Захаревич.