Виділення з сосків молочних залоз: норма чи патологія
Виділення з сосків молочних залоз у жінок можуть мати різні причини та природу. Секрет може виділятися самостійно або при натисканні та бути варіантом норми, або вказувати на патологічні процеси, включаючи серйозні захворювання, такі як рак молочної залози або гормональні порушення.
«Виділення з молочних залоз можуть спостерігатися у жінок під час певних фізіологічних станів, таких як лактація після вагітності; передменструальний період (у деяких жінок можливі незначні виділення через гормональні зміни); стресові ситуації та фізичні навантаження (викликані підвищенням рівня гормону пролактину); медикаментозна стимуляція (прийом певних препаратів, таких як антидепресанти або гормональні препарати). Це все фізіологічні виділення, – говорить лікар хірург-онколог КНП «Чернігівський медичний центр сучасної онкології» ЧОР Юрій Лушников. – Проте існують і патологічні виділення з сосків, які можуть мати різноманітні причини та вказують на порушення в організмі».
За його словами до основних причин патологічних виділень відносяться:
- Мастопатія – доброякісне захворювання молочної залози, яке характеризується утворенням ущільнень і може супроводжуватися виділеннями.
- Мастит – запалення молочної залози, зазвичай викликане бактеріальною інфекцією. Може призводити до гнійних виділень.
- Галакторея – підвищена продукція молока або молокоподібної рідини, яка не пов’язана з вагітністю чи годуванням грудьми. Може виникати через гормональні порушення.
- Онкологічні захворювання. Злоякісні утворення в молочних залозах, особливо рак молочної залози, можуть супроводжуватися виділеннями, іноді кров’янистими або з домішками гною.
«З’ясувати де норма, а де патологія можуть тільки фахівці, які для визначення природи виділень та виключення патологій застосовуються різноманітні методи діагностики, серед яких ультразвукове дослідження (УЗД), мамографія, лабораторні дослідження виділень та гормональні аналізи. Тож при появі тривожних симптомів не варто витрачати час на неперевірені поради та медикаменти – варто довіритись спеціалісту!», – зазначає Юрій Лушников.
Щодо лікування патологічних виділень, то за словами лікаря воно залежить від встановленої причини. При мастопатії чи маститі можуть призначатися протизапальні препарати, при гормональних порушеннях можливе призначення гормональної терапії, а при онкологічних захворюваннях – лікування комплексне і може включати хірургічне втручання, хіміо- та радіотерапію.
«Виділення з сосків молочних залоз у жінок можуть бути як варіантом норми, так і свідчити про серйозні захворювання. Самодіагностика не є достатньою для встановлення точного діагнозу, тому при появі виділень рекомендується звернутися до лікаря для ретельного обстеження та визначення необхідного лікування!», – підсумовує фахівець.