Вересень – місяць боротьби з раком крові
З метою підвищення обізнаності онкогематологічних пацієнтів та суспільства в цілому щодо сучасних доступних методів лікування найагресивніших видів раку крові – гострих лейкозів – відбулася пресконференція «Лікування гострого лейкозу в Україні».
Про шлях від ідеї до реалізації трансплантації кісткового мозку (ТКМ) в країні, про ТКМ в Програмі медичних гарантій НСЗУ, процеси лікування гострих лейкозів та проведення алогенної ТКМ, проблеми та успішні кейси в медичних закладах країни, донорство кісткового мозку говорили учасники заходу – представники Міністерства охорони здоров’я, НСЗУ, ГО «Афіна. Жінки проти раку», Українського реєстру донорів кісткового мозку та провідних медичних закладів, де проводять ТКМ: НДСЛ «Охматдит», Київський центр нефрології та діалізу, Черкаський клінічний онкологічний центр.
З 2024 р. лікування гострого лейкозу та трансплантація кісткового мозку увійшли до Програми медичних гарантій НСЗУ, а до цього це був окремий пілотний проєкт.
Про те, як виглядає специфікація послуги розповіла заступниця голови НСЗУ Ірина Кондратова: «Для НСЗУ це був виклик, тому що нелегко у стислі строки впроваджувати пакети, які найскладніші в ІТ-реалізації, формуванні вимог та передбачають складний багатокомпонентний тариф. Але з січня 2024 року НСЗУ вже адмініструє послуги з трансплантації в країні. Наразі до специфікації пакету «Лікування дорослих та дітей методом трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин» входить дотрансплантаційне обстеження пацієнта, спостереження на всіх етапах надання медичної послуги, донорський етап, кріоконсервація та кріозбереження гемопоетичних стовбурових клітин, процедура трансплантації, спостереження за станом пацієнта у посттрансплантаційному періоді протягом 180 діб, а за необхідності – супровід пацієнта й від 180 до 360 доби».
Ірина Кондратова зазначила, що тариф на цей пакет є одним з найвищих, які адмініструє НСЗУ і становить від 757 тис. грн до 2,5 млн грн: «Тариф коливається. Це залежить від того, яка саме послуга надається. Станом на серпень 2024 р., НСЗУ сплатила 9 закладам, які законтрактовані з НСЗУ, 178 млн грн».
На сьогодні лідерами у виконанні ТКМ по країні є НДСЛ «Охматдит», Черкаський клінічний онкологічний центр, Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр.
З початку 2024 року 458 пацієнтів, серед яких 91 дитина, скористалися послугою лікування дорослих та дітей методом трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин. Поки попит більше за пропозицію, фінансування цього пакету залишається пріоритетним на наступний рік. «Навіть в умовах війни держава визначила для себе пріоритетом лікування онкологічних захворювань і попри дефіцит бюджетного фінансування ми зберігаємо специфікацію послуг, обсяг, що покривається цим пакетом, й очікуємо на збільшення кількісності пацієнтів, у зв’язку з тим, що, на жаль, зростає онкологічна патологія», – додала Ірина Кондратова.
У наступному році НСЗУ також планує виділити окремо онкодіагностику в межах амбулаторного пакету – це дасть можливість зменшити кількість порушень у наданні саме діагностичних послуг, а пацієнту вчасно встановити діагноз та отримати направлення на лікування до спеціалізованих закладів.
У підсумках учасники заходу визначили перепони, які заважають пацієнтам повноцінно скористатися послугою лікування раку крові: недовіра до вітчизняної медицини, коли хворі продовжують збирати кошти на лікування за кордоном; самозвернення; збої механізму вчасного скерування лікарями ПМД на обовʼязкові обстеження, онко-скринінг та до лікаря-спеціаліста; погана комунікація між лікарем і пацієнтом, коли хворі просто не знають про безоплатність послуг та потужні центри, в яких можуть отримати шанс на життя.