Ботулізм
В Чернігівській області зареєстровані випадки ботулізму
З початку року на Чернігівщині зафіксовано чотири випадки захворювання на ботулізм. Нині під наглядом лікарів перебуває троє людей, що вживали рибу як власного, так і промислового виробництва.
За словами завідувачки інфекційного відділення КЛПЗ «Чернігівська міська лікарня №2», головного позаштатного інфекціоніста Управління охорони здоров’я Світлани Ворони, всі випадки отруєння ботулотоксином пов’язані із вживанням в’яленого ляща, приготування якого відбулося без дотримання санітарно-технологічних норм.
Ботулізм – це важке харчове отруєння з ураженням центральної нервової системи, яке зумовлене споживанням продуктів харчування з вміщенням токсинів збудника ботулізму (C. botulinum) – ботулотоксинів. При несвоєчасному зверненні за медичною допомогою він призводить до тяжких наслідків і часто закінчується летальним результатом.
Симптоми ботулізму найчастіше з’являються поступово, немає різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби. Захворювання починається, як правило, через 12-24 години після споживання зараженої їжі, з нехарактерної симптоматики (загальна слабкість, запаморочення, головний біль, можуть спостерігатися тяжкість в шлунку, нудота, багаторазова блювота, пронос). Через кілька годин після початку захворювання спостерігається розлад зору (туман, «сітка» перед очима, двоїння предметів, опущення повік), м’якого піднебіння, язика, глотки, гортані. Також, відмічається осиплість голосу, розлад мови, сильно виражена сухість у роті, ураження м’язів шиї та кінцівок, порушуються акти жування та ковтання. Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках їх турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці. Розвивається дихальна недостатність, що стає причиною смерті при несвоєчасному наданні медичної допомоги.
Більшість випадків цього харчового отруєння пов’язано з вживанням в’яленої, сушеної солоної та копченої риби, м’ясних та рибних консервів, солоних та маринованих грибів, низько лужних консервованих овочів, таких як зелена квасоля, шпинат, гриби та буряк та деяких м’ясних продуктів домашнього приготування, таких як шинка, сосиски, ковбаси та сирокопчені окости, балики. Неправильна термічна обробка та накопичення отруйної речовини в цих продуктах сприяють тому, що вони стають небезпечними для життя. При цьому заражена їжа зовні виглядає доброякісної та придатною для вживання, бо мікроорганізми, які спричиняють хворобу, не псують продукти.
Щоб уникнути захворювання на ботулізм, завжди дотримуйтесь наступних правил:
- ретельно мийте руки з милом перед приготуванням їжі та перед її вживанням;
- використовуйте безпечну воду тільки з перевірених джерел. При децентралізованому водопостачанні (колодязі) воду перед вживанням кип’ятіть;
- уникайте вживання в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби;
- перед вживанням молока чи молочних продуктів, які ви придбали на ринках, обов’язково проведіть їх термічну обробку;
- ретельно мийте овочі та фрукти проточною водою перед використанням та обдавайте їх окропом;
- не вживайте продукти з вичерпаним терміном придатності, використовуйте для приготування їжі тільки свіжі продукти;
- не купуйте продукти у випадкових осіб або в місцях несанкціонованої торгівлі;
- не купуйте консервовану продукцію домашнього приготування на ринках;
- овочі що не містять природної кислоти (огірки, зелений горошок тощо), консервуйте тільки з додаванням кислоти;
- гриби в домашніх умовах заготовлюйте тільки шляхом маринування, соління з додаванням в достатній кількості оцтової кислоти, солі за рецептурами і не закривайте їх кришками герметично;
- зберігайте домашні консерви при температурі 3-6 ° С з відбракуванням та знищенням бомбажних банок (здуття кришки і помутніння вмісту банки);
- дотримуйтесь чистоти при обробці продуктів, не допускайте використання для консервування зіпсованих овочів та фруктів;
- строго виконуйте правила обробки банок, кришок та режимів теплової обробки продуктів в домашніх умовах при консервуванні.
При виявленні симптомів хвороби не займайтеся самолікуванням, а негайно звертайтеся за допомогою до свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Усі хворі на ботулізм незалежно від клінічної форми захворювання підлягають госпіталізації. Успіх лікування залежить від ранньої діагностики, правильного лікування, у більшості випадків – введення ботулінічного антитоксину.