12 березня – Всесвітній день нирки
В Україні заходи кампанії, спрямованої на профілактику нефрологічних захворювань, а відтак – збереження нирки, як важливого органу людського організму, вперше відбулися в березні 2008 року за ініціативи Української асоціації нефрологів.
Міжнародні організації, Федерація ниркових фондів і Всесвітнє нефрологічне суспільство заснували відзначення цього дня задля привернення уваги до проблем ниркових хвороб. Нирки – парний орган неймовірно працездатний і в змозі виконувати свої функції, вже будучи ґрунтовно ураженим. До моменту, коли людина помічає занепокоєння з приводу нирок, їх природні фільтри можуть бути зношені до 90%, тому в деяких випадках медики вже не в силах допомогти хворому. Втім, існують правила, дотримання яких допомагають зберегти нирки. Наприклад, фізичні навантаження сприяють нормалізації артеріального тиску, покращенню мікроциркуляції крові в нирках та зменшенню ризику появи їхніх хронічних захворювань. На жаль, такі хвороби можуть призвести до відмови органу і тоді тільки лікування за допомогою гемодіалізу підтримуватиме життя людини. Так, за словами завідувачки відділення нефрології та гемодіалізу КПН «Чернігівська обласна лікарня» Олени Горди, нині процедуру гемодіалізу проходять понад 170 жителів Чернігова та області – в обласній лікарні, центральних районних лікарнях Ніжина, Прилук та Корюківки, а понад 80 хворих з гострою нирковою недостатність лікуються у клініці «Фрезеніус».
Серед інших правил здоров’я нирок – дотримання правил здорового харчування та підтримка ваги в нормі, вживання достатньої кількості рідини, адже вона використовується нирками як розчинник для накопичених в тканинах продуктів розпаду і формування сечі. Пити треба регулярно, рівними порціями впродовж всього дня, орієнтуючись на відчуття спраги. Соки, солодкі газовані, соковмісні напої варто суттєво обмежити. Також слід відмовитися від вживання алкоголю та тютюнокуріння. Не слід забувати про контроль артеріального тиску, адже коли він підвищений, можуть з’явитися серйозні порушення функцій нирок.
Зараз досягнення в медицині дозволяють виліковувати більшість хвороб нирок прогресивними методами. Необхідно лише вести здоровий активний спосіб життя, систематично проходити обстеження, залучати до цього процесу рідних і близьких, переконуючи їх у потрібності диспансеризації, навіть якщо нічого не турбує, не болить і не дає про себе знати. Якраз Всесвітній день нирки про це і нагадує.