10 жовтня – Всесвітній день психічного здоров’я
Світова спільнота відзначає цей день (World Mental Health Day) з 1992 року за ініціативи низки міжнародних організацій, робота яких спрямована на виявлення чинників, що впливають на становлення та розвиток психіки людини, душевної рівноваги, а відтак – адекватного реагування на вимоги життя у навколишньому світі. Загалом мета Всесвітнього дня психічного здоров’я – боротьба із депресивними розладами, психічними захворюваннями, наркологічною та алкогольною залежністю тощо. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, на психічні захворювання в світі страждають понад 450 млн. людей і, на жаль, ця цифра має схильність до збільшення. За прогнозами фахівців, протягом наступних п’ятьох років психічні розлади увійдуть до першої п’ятірки хвороб, що спричиняють людські працевтрати, пов’язані з цими захворюваннями.
Нинішнього року Всесвітній день психічного здоров’я проходить під гаслом «Разом за психічне здоров’я у всьому світі!»
Спеціалісти наголошують: на стан психічного здоров’я впливають різноманітні фактори. Зростанню захворюваності сприяють інформаційні перевантаження, політичні та економічні катаклізми в країні, складнощі в особистому житті, конфліктні ситуації на роботі, побутові проблеми, нездоровий спосіб життя. Крім того,передвісниками таких захворювань є стреси, які в подальшому призводять до неврозів. А невротичні стани ускладнюються частіше всього серйозними психічними розладами. Стреси стали складовою частиною життя сучасної людини. Недарма популярний американський психіатр Даймон Стремінгз назвав стрес «королем психічних розладів», маючи на увазі, що неправильні реакції на стреси здатні призвести до серйозних проблем із психікою людини.
Безперечно, головна праця з виявлення, профілактики, лікування та реабілітації будь-яких психічних розладів, а також факторів, що їм передують, лежить на спеціалістах – лікарях-психіатрах, що працюють у відповідних лікувально-профілактичних закладах. Так КНП « Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» – провідний заклад Чернігівщини, що спрямовує свою діяльність на цю роботу. Заступниця Генерального директора закладу Богдана Шуба зазначає: «Ми намагаємося у будь-який спосіб долати психіатричну стигму. Певною мірою нам допомагає сучасна нормативно-правова база. Наприклад, наказ МОЗу про ведення диспансерно-консультативного нагляду за хворими на психічні розлади нині відмінений. Але, згідно із Законом про психіатричну допомогу, ми не розповсюджуємо інформацію про наших хворих на широкий загал. Відповідно до договору, який ми підписали із НСЗУ по Програмі медичних гарантій, передбачається спостереження за хворими на психічні розлади. Але не у випадку хронічних розладів. Загалом без спеціалізованої медичної допомоги в нас не залишається жоден громадянин, який її потребує. Так з початку року станом на кінець вересня в нашому закладі стаціонарно проліковано 3313 людей ( 107 громадян за паліативним напрямком). Станом на 10 жовтня у закладі перебуває 458 людей з приводу психічних розладів. Водночас на обліку у лікарів-психіатрів зараз знаходяться 8737 жителів обласного центру, що мають розлади психіки та поведінки. А по області 1 січня 2020 року ми зафіксували наявність 32216 осіб з розладами психіки та поведінки, а також понад 20 тисяч людей, що мають психічні захворювання внаслідок вживання психоактивних речовин. Це свідчить про те, що стан певної частини жителів Чернігівщини потребує спеціалізованої психіатричної допомоги. Із чим ми справляємося та намагаємося покращити їхній стан».
Гігієна психічного здоров’я – невід’ємна частина загального здоров’я громадян. В даний час ще одним негативним фактором для психічного здоров’я населення стала пандемія COVID-19, що порушила звичне життя мільярдів людей в світі. Враховуючи це, стараннями керівництва лікарні і, зокрема, її Генерального директора Володимира Ященка у закладі працює «гаряча» телефонна лінія – кваліфіковані психологи вислуховують громадян, дають фахові рекомендації, а у разі потреби спрямовують на консультацію.
Медики наголошують: берегти своє психічне здоров’я варто з молодого віку. Батькам необхідно звертати увагу на поведінку своїх дітей, цікавитися їхнім дозвіллям та успішністю у навчання. У дорослому віці необхідно намагатися опанувати стреси, правильно на них реагувати, зберігати в робочому колективі та вдома хорошу атмосферу взаємоповаги та порозуміння. Тобто, старатися уникати подразнюючих факторів, тривала дія яких здатна порушити звичний режим дня, а у деяких випадках – призвести до психічного захворювання. Звісно, що при перших ознаках неадекватної реакції на оточення, необхідно проконсультуватися зі спеціалістом. А психологи, психотерапевти та психіатри Обласної психоневрологічної лікарні вам у цьому допоможуть.