Чи можна відшкодувати гроші, витрачені на лікування від корона- вірусної інфекції?
На обласну «гарячу» телефонну лінію надходить безліч дзвінків від громадян з приводу можливості компенсації грошей, витрачених на лікування від COVID-19. Адже не секрет, що часто пацієнтам, що лікуються як у стаціонарі, так і амбулаторно, пропонують купити за власний рахунок ті або інші медикаменти.
Вирішення цих питань полягають у компетенції як Міністерства охорони здоров’я, так і Міністерства соціальної політики України. Зокрема, у відповідному листі Мінсоцполітики повідомляється:
Питання безоплатного лікування постраждалих осіб урегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.1998 № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань» (зі змінами), якою передбачено, що безоплатно та на пільгових умовах відпускаються лікарські засоби, які зареєстровано в Україні в установленому законом порядку та включено до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я. Зазначеною постановою передбачається відпуск лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах у разі амбулаторного лікування осіб аптеками за рецептами, виписаними лікарями лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання таких осіб. Особи, які обслуговуються у відомчих лікувально-профілактичних закладах і мають право на безоплатний або пільговий відпуск лікарських засобів, отримують їх у аптеках, закріплених за цими закладами.
Безоплатно і на пільгових умовах відпускаються лікарські засоби, які зареєстровані в Україні в установленому порядку та включені до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я, крім лікарських засобів, що включені до переліку міжнародних непатентованих назв лікарських засобів, згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 № 135 « Деякі питання реімбурсації лікарських засобів», та до Реєстру лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, що затверджується Міністерством охорони здоров’я.
Частиною 1 пункту 3 постанови передбачено, що витрати, пов’язані з відпуском лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах, проводяться за
рахунок асигнувань, що передбачаються державним та місцевими бюджетами на охорону здоров’я. Право на отримання окремими групами населення пільг щодо забезпечення лікарськими засобами за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування, які відпускаються залежно від середньомісячного сукупного доходу сім’ї, визначається в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 №389 затверджено Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2016 № 319), яким визначено механізм реалізації права на отримання пільг, зокрема на пільги, які надаються з урахуванням доходу (безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів, виробів медичного призначення, зубопротезування тощо) відповідно до законодавства.
Пунктом 3 частини б статті 32 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» до делегованих повноважень органів місцевого самоврядування віднесено забезпечення відповідно до законодавства пільгових категорій населення лікарськими засобами та виробами медичного призначення.
Пунктом 22 частини 1 статті 26 Закону № 280/97 передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування.
Поряд з цим, постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 181 «Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань» затверджено порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань. За вказаною програмою забезпечується фінансування безоплатного відпуску лікарських засобів для лікування окремих видів захворювань.
Відповідно до статей 90, 91 Бюджетного кодексу України до видатків, що
проводяться з обласних та місцевих бюджетів належать видатки на соціальний захист і соціальне забезпечення. Обсяг цих видатків визначається відповідними місцевими органами влади при формуванні та затвердженні місцевих бюджетів. Тобто забезпечення ліками окремої категорії осіб за рецептами лікарів віднесено до компетенції органів виконавчої влади за місцем проживання таких громадян.
Водночас інформуємо, що призначення і виплата окремих видів державних допомог здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання за єдиною формою заяви (наказ Міністерства соціальної політики України від 21.04.2015 року № 441 «Про затвердження форми Заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2015 за № 475/26920).