ХОЗЛ: проблема, що потребує уваги суспільства
Останніми роками медики та пацієнтські організації світу неабияк занепокоєні поширенням такого захворювання, як хронічне обструктивне захворювання легень. І недарма Генеральний хірург США Джером Адамс назвав його ознакою негативного впливу на організм чинників навколишнього середовища та нездорової поведінки, адже хвороба часто виникає через збої в процесі газообміну легень, пов’язані з тютюнокурінням, хронічними бронхітами, а також незадовільною екологічною ситуацією. Так, за оцінками ВООЗ, нині на цю хворобу страждає вже понад 210 мільйонів людей. І є небезпека, що за кілька років ХОЗЛ посяде третє місце за причинами смертності та інвалідності жителів планети.
Тому осторонь цієї проблеми не могла залишитися і світова медична спільнота і, зокрема, Глобальна ініціатива по боротьбі проти хронічного обструктивного захворювання легень, яка започаткувала відзначення Всесвітнього дня проти ХОЗЛ, що зазвичай відзначається третьої середи листопада. Його мета – пояснити громадянам причини виникнення захворювання, методи профілактики та лікування.
«Хронічне обструктивне захворювання легень – це хронічне запальне захворювання дихальних шляхів, яке можна попередити та лікувати. Загалом воно характеризується обмеженням прохідності дихальних шляхів та легень у відповідь на дію шкідливих часточок або газів, – пояснює лікар-пульмонолог КЛПЗ «Чернігівська обласна лікарня» Іван Тельнов. – В результаті запалення відбуваються зміни у слизовій оболонці бронхів, тому пацієнта постійно турбує задишка, виникає кашель, збільшується кількість харкотиння, яке набуває густого характеру. Зазвичай, ця хвороба невиліковна та з часом невпинно прогресує. Звісно, що така симптоматика у першу чергу турбує курців, які все списують на свою небезпечну звичку. Тому, на жаль, вони звертаються тоді, коли вже розвиваються досить значні зміни в дихальній системі. Окрім ураження дихальної системи, ХОЗЛ вражає весь організм – клітини та медіатори запалення можуть змінювати структуру м’язів, кісток, підшлункової залози, і головне – вони вражають стінку судин, що призводить до збільшення ризику виникнення інфарктів та інсультів у цих хворих».
Водночас пульмонологи стверджують: ХОЗЛ – хвороба невиліковна, тому лише симптоматична терапія із застосуванням бронхолітиків тривалої дії (які змушують бронхи триматися у розширеному стані) здатні полегшити протікання захворювання, а відтак – покращити якість життя людини.
«Взагалі ця хвороба невпинно прогресує і якщо не лікуватися, то термін життя хворого скорочується в середньому на 5-7, а іноді на 10 років, – продовжує Іван Тельнов. – Зазвичай об’єм дихання з віком зменшується у кожної людини. У пацієнтів з ХОЗЛ це відбувається стрімкіше і чим більше трапляється сезонних загострень цієї хвороби, тим частіше пацієнти потрапляють на лікування до стаціонарного відділення. На базі обласної лікарні ми володіємо всіма сучасним методами для діагностики цієї хвороби. Найважливіше – це проведення комп’ютерної спірометрії, яка дозволяє виявити порушення швидкісних характеристик дихання та провести диференційну діагностику з іншими обструктивними хворобами легень (зазвичай — астмою). В лікуванні хворих на ХОЗЛ основним методом є саме інгаляційна терапія – прийом ліків за допомогою дозованих аерозольних інгаляторів, сухопорошкових інгаляторів, спейсерів та небулайзерів. Тобто, ми намагаємося знизити інвазійні методи лікування, уникати зайвих внутрішньовенних вливань та недоцільного призначення таблетованих препаратів».
Задля профілактики ХОЗЛ лікар радить негайно, причому у будь-якому віці, відмовитися від тютюнокуріння, частіше проходити флюорографічне обстеження, дотримуватися певного режиму дня, своєчасно та ефективно лікувати інші бронхолегеневі захворювання. А при появі характерних для ХОЗЛ симптомів, проходити відповідне обстеження та дотримуватися рекомендацій лікарів.
До речі, нині, у період поширення світом пандемії коронавірусу, проблемі ХОЗЛ необхідно приділити особливу увагу, адже люди, що живуть із обструктивним захворюванням легень, переносять COVID-19 набагато важче, ніж ті, в кого ХОЗЛ не діагностовано. Тому таким чоловікам і жінкам необхідно з особливою уважність поставитися і до методів індивідуальної профілактики коронавірусної інфекції.