Участь медичних закладів у реформі громадського здоров’я. Етапи та перспективи
«Участь медичних закладів у реформі громадського здоров’я. Етапи та перспективи» – така тема засідання за «круглим столом», що відбулося 13 грудня в Обласному центрі інформаційно-аналітичних технологій та пропаганди здорового способу життя. Цього разу до обговорення принципів роботи майбутнього регіонального Центру громадського здоров’я запросили керівників організаційно-методичних відділів лікувально-профілактичних закладів області.
Концепція діяльності центрів громадського здоров’я повинна базуватися на особливостях демографічного розвитку регіонів, специфіці поширення соціально значущих захворювань, а також роботі медичних закладів з профілактики хвороб та поширення інформації про засади здорового способу життя. Таку вимогу висуває як профільне міністерство, так і Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України.
Із цим погоджуються учасники засідання за «круглим столом», які вважають – відсторонених від створення та роботи майбутнього регіонального профілактичного закладу не повинно бути, адже до його концепції необхідно долучити, окрім медичних працівників, фахівців соціальних служб, освітян, правоохоронців тощо. Тому, за словами заступника начальника Обласного центру інформаційно-аналітичних технологій та пропаганди здорового способу життя Віктора Штінова, протягом року закладом проведено потужну роботу із залученням співробітників різних управлінь, відомств та служб по обговоренню цієї тематики і вивченню їхнього бачення діяльності центру громадського здоров’я. «Завдяки цим зустрічам ми переконалися, що без вивчення думок всіх зацікавлених сторін-учасників процесу становлення майбутнього закладу неможливе. Як ми з’ясували, Центр громадського здоров’я має містити у собі такі структури, як відділ моніторингу та оцінки, лабораторний центр МОЗу, центр моніторингу неінфекційних та інфекційних захворювань. Тобто, головні принципи роботи – це моніторинг, відслідковування ситуацій, надання пропозицій щодо зниження рівня захворюваності та поширення інформації з пропаганди засад здорового способу життя», – наголосив Віктор Штінов.
Також зазначалося, що у центрі повинні працювати не більше 10% медичних працівників, інші – це спеціалісти соціального профілю, члени громадських організацій тощо. Зокрема, заступник головного лікаря КЛПЗ «Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер» Ніна Товчига звернула увагу на те, що в інших регіонах України подібні центри створені на базі протитуберкульозних закладів та установ, що переймаються профілактикою та лікуванням ВІЛ-інфекції. «Втім, регіони самі вирішують, які структури повинні бути у складі таких центрів, хоча бажано, щоб існувала єдина стратегія, яка б визначала структуру новостворених центрів. Ми за те, щоб до центру у першу чергу увійшов відділ моніторингу та оцінки, впровадження програмних заходів з протидії ТБ та ВІЛ-інфекції. І для цього в нас вже є підготовлені спеціалісти», – зауважила Ніна Товчига.
Відтак, завідувачка відділу моніторингу і оцінки Обласного протитуберкульозного диспансеру Наталія Гуня познайомила із кроками щодо розбудови системи МіО у диспансері та порекомендувала ці алгоритми взяти до уваги під час розбудови Центру громадського здоров’я. «МіО дасть змогу картувати послуги на засадах регіональних особливостей. А коли центр запрацює на повну потужність, у нього будуть закуповувати послуги для лікування та попередження поширення туберкульозу та ВІЛ-інфекції»,- сказала Наталія Гуня.
Учасники засідання дізналися, що лікувальні установи у подальшому не будуть збирати медичну статистику, цими дослідженнями перейматимуться спеціалісти Центру громадського здоров’я, як і іншими аспектами, що стосуватимуться вивчення причин та наслідків захворюваності серед громадян.
Важливим пунктом у роботі майбутнього центру слід вважати і протидію внутрішньолікарняним інфекціям, особливо у плані захисту прав пацієнтів, на що звернув увагу лікар-статистик Обласного центру інформаційно-аналітичних технологій та пропаганди здорового способу життя Віталій Василець. У свою чергу заступник начальника центру Віктор Штінов познайомив із рейтинговими показниками захворюваності та поширеності хвороб в регіоні, зазначивши – з роками захворюваність жителів Чернігівщини знижується, а поширеність хвороб навпаки ,підвищується, що свідчить про те, що люди стали менше звертатися за медичною допомогою з різних суб’єктивних причин. «Відтак лікар не несе відповідальності за своєчасність звернень хворого, а працює вже над ліквідацією наслідків хвороби. Тому завдання Центру громадського здоров’я, особливо його соціального напрямку – супровід хворого та його заохочення до своєчасного обстеження і профілактики недуг», – зазначив Віктор Штінов.
Учасник засідання, зокрема, дійшли висновку – Центр громадського здоров’я не може успішно працювати без дієвої підтримки всіх без винятку лікувально-профілактичних закладів області, які повинні таким чином перебудувати свою діяльність, аби профілактика захворювань та ознайомлення із засадами здорового способу життя стали наріжним каменем роботи із громадянами. «Лікарі мають опікуватися всіма аспектами співпраці із пацієнтами, особливо це стосується медиків первинної ланки надання медичної допомоги, роль яких нині важко переоцінити», – наголосив завідувач організаційно-методичного відділу КЛПЗ «Чернігівська обласна лікарня» Микола Романюк.
Під час засідання за «круглим столом» йшлося і про профілактику серцево-судинних захворювань, які продовжують посідати перше місце серед чинників захворюваності, інвалідності та смертності жителів області. Так завідувачка організаційно-методичного відділу КЛПЗ «Чернігівський обласний кардіологічний диспансер» Наталія Штінова розповіла про специфіку роботи із хворими цієї категорії та познайомила із сучасними вимогами до профілактики хвороб серця і судин.
У свою чергу завідувачка відділу пропаганди здорового способу життя Обласного центру інформаційно-аналітичних технологій та пропаганди здорового способу життя Ірина Ейсимонт звернула увагу саме на необхідності поширення знань щодо методів уникнення захворювань та мотивації громадян до дотримання засад здорового способу життя, для чого, власне, і створюється регіональний Центр громадського здоров’я. «Вже створено концепцію розвитку системи громадського здоров’я, відповідний план заходів до неї, Національний план заходів щодо неінфекційних захворювань. Нині широко обговорюється і проект громадського здоров’я. Відтак, серед головних проблем, які повинен вирішувати майбутній центр – це подолання проблеми хронічних неінфекційних захворювань, поширення пропаганди профілактичної вакцинації, робота над проблемою розповсюдження ВІЛ-інфекції, туберкульозу і вірусного гепатиту. До цього слід віднести і проблему безпеки крові та неготовність вітчизняної системи охорони здоров’я до актуальних викликів сьогодення», – зазначила Ірина Ейсимонт. Також вона познайомила із роботою, яку проводить обласний центр інформаційно-аналітичних технологій та пропаганди здорового способу життя по поширенню інформації щодо протидії соціально значущих та небезпечних захворювань шляхом видання інформаційних матеріалів.
Отже, засідання за «кругли столом» довело – медики у цілому погоджуються із концепцією створення майбутнього регіонального Центру громадського здоров’я з урахуванням їхніх пропозицій. А відтак вони готові до плідної співпраці задля кінцевого результату – турботі про пацієнтів, поширення серед громадян знань щодо здорового способу життя і профілактики захворювань.