Страхові виплати у разі профхвороби на COVID-19 здійснюються відповідно до діючого законодавства
Зважаючи на велику увагу суспільства до питання здійснення страхових виплат і допомог, застрахованим особам, у тому числі медичним працівникам, з якими стався нещасний випадок у процесі виконання професійних обов’язків, повідомляємо, що Фондом соціального страхування України, крім завдань і функцій, визначених базовим Законом № 1105, реалізується додаткове державне завдання щодо соціального захисту медичних працівників, допомагаючи запобіганню виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), відповідно до Закону № 1645 та постанови Кабінету Міністрів України № 498.
Станом на сьогодні із 53 пов’язаних з виробництвом смертельних випадків медиків, внаслідок профхвороби на COVID-19, звернулася за виплатами 41 особа, наразі Фонд соціального страхування України здійснив фінансування одноразових допомог за кошти державного бюджету родинам 33 медиків на суму понад 52 млн грн. Крім того, Фонд профінансував допомог у разі встановлення інвалідності 7 медичним працівникам на суму 4,7 млн грн; компенсував заробіток за час самоізоляції 11,2 тис. медиків на суму понад 19 млн грн; призначив 27 одноразових допомог за кошти ФССУ в разі смерті від профхвороби на COVID-19 на суму майже 6 млн грн; призначив одноразові виплати за кошти ФССУ для 12 медиків, яким встановлено стійку втрату працездатності, інвалідність на суму 195,2 тис. грн; призначив пожиттєві щомісячні страхові виплати для 12 медиків у загальному розмірі 133 тис. грн; призначив для 29 осіб, які мають право на виплати у разі смерті медика, щомісячні виплати на загальну суму 482,6 тис. грн; призначив одноразові допомоги для 20 утриманців у разі смерті медиків на суму 869,3 тис. грн; оплатив допомогу по тимчасовій непрацездатності за час лікування медиків від COVID-19 на суму більше 9 млн гривень.
Страхові виплати здійснюються Фондом відповідно до законів України № 1105 та № 1645. Виключною підставою для їх здійснення є акт розслідування гострого професійного захворювання медичного працівника, яким нещасний випадок визначено пов’язаним із виробництвом. Його складає комісія із розслідування, що створюється територіальними органами Держпраці (у випадку смерті) та роботодавцем (у інших випадках).
Висновок акту розслідування зазначеної міжвідомчої комісії прямо залежить і складається на підставі епідеміологічного розслідування та висновку профпатолога, які здійснюються установами або відповідними посадовими особами, підпорядкованими Міністерству охорони здоров’я України.
Таке епідеміологічне розслідування установ і посадових осіб МОЗ має чітко визначити обставини, час та джерело інфікування медичного працівника на коронавірусну хворобу. Профпатологом встановлюється діагноз, пов’язаний із COVID-19.
Враховуючи протиепідемічні заходи безпеки, міжвідомча комісія розслідування гострого профзахворювання медичного працівника обмежена в можливостях щодо з’ясування обставин інфікування на місці. Тож саме висновок епідеміологічного розслідування МОЗ є підставою для комісії визнати нещасний випадок пов’язаним, або непов’язаним із професійною діяльністю.
У разі, якщо епідеміологічним розслідуванням установами МОЗ України не встановлено, що джерело інфікування медичного працівника пов’язане із виконанням професійних обов’язків (зокрема, у разі інфікування у побуті, під час відпустки тощо), комісія з розслідування на його підставі оформлює Акт розслідування за формою Н-1/НП (випадок не пов’язано із виробництвом). У разі, якщо комісія більшістю голосів визначає випадок пов’язаним із виробництвом попри відсутність відповідного висновку епідеміологічного розслідування, представники Фонду у складі комісії зобов’язані, відповідно до нормативно-правових актів, висловити окрему думку.
На сьогодні розслідування комісій завершено по 8117 випадках, 2572 з них визнано пов’язаними з виробництвом, у тому числі 53 – смертельні.
Фонд соціального страхування України керується чіткими вимогами законодавства та має право здійснювати страхові виплати виключно після належного оформлення вищезазначених документів з відповідними висновками і не впливає на процедуру, а також хід епідеміологічного розслідування та встановлення підстав для виплат.