Самообстеження молочних залоз
КЗ «Обласний центр інформаційно-аналітичних технологій та пропаганди здорового способу життя» Чернігівської обласної ради
Здоров’я жінки.
Кроки по профілактиці раку молочної залози
Багато жінок на певному етапі життя починають хвилюватися, що в них може розвитися рак молочних залоз. Такі побоювання небезпідставні, адже це найпоширеніша форма, яка посідає перше місце серед всіх злоякісних пухлин у жінок. В Чернігівській області щороку реєструється близько 400 первинних випадків захворювання жінок на злоякісні пухлини молочної залози. Інколи для того, щоб зберегти своє здоров’я і навіть життя, достатньо незначних зусиль – в тому числі щомісячних самообстежень та регулярних відвідувань спеціалістів (гінеколога та хірурга-онколога).
Самообстеження молочних залоз – проста, нешкідлива процедура, що має значні можливості. Більшість випадків раку молочних залоз виявляють самі жінки. А найкращим захистом від цього захворювання є рання діагностика та своєчасне лікування!
Коли і як проводити самообстеження молочних залоз?
Для виявлення змін в молочних залозах самообстеження необхідно проводити щомісяця. Регулярні відвідування лікаря не виключають проведення цієї процедури, яка не потребує ніякого спеціального устаткування та займе 10-15 хвилин вашого часу. Самообстеження потрібно проводити щомісяця, в період з 5 по 12 день менструального циклу. Жінкам у менопаузі з фізіологічною аменореєю самообстеження варто робити завжди однієї ж тієї дати кожного місяця.
Техніка самообстеження складається з двох етапів – огляду молочних залоз перед дзеркалом та їхньої пальпації (прощупування).
Огляд
Огляд проводиться при достатньому освітленні. Для цього станьте перед дзеркалом спочатку з опущеними, а потім з піднятими догори руками та руками на поясі.
Зверніть увагу на такі ознаки:
- почервоніння та припухлість ділянок шкіри молочної залози, поруч з нею чи під пахвою;
- зміну звичайної форми або розміру однієї з молочних залоз;
- втягнення або припухлість ділянки шкіри молочної залози;
- втягнення соска, відхилення соска убік;
- наявність жовтуватих або кров’янистих виділень із соска;
- деформацію ареоли (пігментованої ділянки шкіри навколо соска);
- укорочення радіуса ареоли;
- виразки чи скоринки на соску.
Пальпація
Прощупування (пальпація) молочних залоз здійснюється стоячи або лежачи. Краще це робити лежачи, коли мускулатура розслаблена і дозволяє не пропустити жодної ділянки молочної залози. Кожна молочна залоза прощупується протилежною рукою, пучками пальців, обережно, м’яко. Уникайте грубого прощупування та охоплення великої ділянки тканини молочної залози, оскільки це може створити враження ущільнення, якого насправді немає.
Додаток Парі Матч, який можна завантажити за посиланням https://parimatch-casinoukraine.com.ua/skachat-prilozhenie є ідеальним вибором для користувачів з низькою швидкістю інтернету. Він також є чудовою альтернативою мобільній версії сайту, завдяки своїй встановленій програмі, яка значно економить трафік. Основна відмінність полягає в простому дизайні, позбавленому всіх рекламних банерів. Це рішення робить додаток більш легким і комфортним у використанні.
Під лопатку зі сторони, що обстежується, підкладіть валик або маленьку подушку таким чином, щоб грудна клітина була трохи піднята. Пальцями іншої руки молочну залозу прощупують у такий спосіб:
* круговими рухами (мал. 1);
* рухами по лінії догори та вниз (мал.2);
* клиноподібними рухами (мал.3).
Завжди прощупуйте молочні залози в одній і тій самій послідовності. Це допоможе Вам не пропустити жодної ділянки, а також запам’ятати, які Ваші молочні залози зазвичай на дотик.
Обстеження проводиться у трьох положеннях:
* рука з обстежуваного боку лежить уздовж тулуба;
* рука піднята вгору;
* рука спрямована убік.
Зручний такий порядок обстеження: спершу перевіряють зовнішню половину молочної залози, починаючи від соска, потім – внутрішню від соска до грудини.
Намагайтеся завжди проводити прощупування в тому самому порядку і тими самими рухами. Це дасть вам можливість порівнювати нинішній стан молочних залоз з попереднім.
По завершенню необхідно прощупати пахвинні, надключичні та підключичні ділянки – там ви можете знайти збільшені лімфатичні вузли.
Обстеження соска
Окремо обстежується сосок. Його стискають акуратно і несильно між пальцями, починаючи з країв ареоли для того, щоб переконатися, що з соска не з’являються виділення.
А якщо виділення є, то визначить їх характер. Не забудьте також уважно оглянути білизну, тому що на бюстгальтері можуть залишатися сліди виділень із соска.
Не лякайтеся, виявивши ущільнення!
Вони можуть мати природний характер, з’являтися у молочних залозах жінки за тиждень до менструації.
У цей час груди збільшуються, важчають, може з’явитися біль, і в молочній залозі прощупуються маленькі горбки, схожі на зернятка. Це набряклі залозки, які розсмокчуться, як тільки почнеться менструація.
Поява ущільнень у молочній залозі може бути пов’язана із збільшенням тканини молочної залози під дією гормону естрогену. Це може бути фіброаденома чи кістозно-фіброзна мастопатія. Зазвичай вони безпечні і не мають тенденції до переродження в рак, але в цьому випадку пам’ятайте: кожна жінка, яка виявила у себе ущільнення, повинна негайно звернутися до лікаря.
Дбайте про своє здоров’я! Проходьте регулярні профілактичні огляди та виконуйте рекомендації лікарів!