Розширення програми Доступні ліки
Національна служба здоров’я України на пресбрифінгу, який відбувся 17 лютого, повідомила, що Міністерство охорони здоров’я затвердило новий Реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації. Тож відтепер пацієнти можуть отримати безоплатно або з незначною доплатою лікарські засоби для первинної і вторинної профілактики та лікування серцево-судинних захворювань.
У реєстр додано 3 нові міжнародні непатентовані назви. Це – ацетилсаліцилова кислота, ніфедипін та варфарин. Ці препарати виписують пацієнтам для профілактики інсульту та інфаркту, в тому числі тим пацієнтам, які уже перенесли ці захворювання. І це 24 нові торгівельні назви.
Загалом кількість лікарських засобів у новому Реєстрі збільшилася на 33 позиції і наразі їх 297. 93 лікарські засоби пацієнти можуть отримати повністю безоплатно. Це на 8 більше, ніж у попередньому Реєстрі. Інші ліки пацієнт отримує з невеликою доплатою.
Найбільша кількість лікарських засобів препарату метформін – 37 позицій. Цей препарат виписують пацієнтам з діабетом 2 типу.
Переглянути новий реєстр ліків, які підлягають реімбурсації, можна на сайті НСЗУ у розділі «Доступні ліки» https://cutt.ly/Kk90KaG .
Нагадаємо, що в межах програми держава відшкодовує вартість лікарських засобів для первинної і вторинної профілактики та лікування серцево-судинних захворювань, бронхіальною астмою та цукровим діабетом ІІ типу. Програма працює на амбулаторному рівні і дозволяє зробити лікування хронічних захворювань більш доступним. Адже пацієнтам, які через свій стан здоров’я потребують постійного прийому певних ліків, держава компенсує витрати на лікарські засоби.
З початку цього року лікарі виписали понад 1,6 млн електронних рецептів на Доступні ліки. 83% з них вже погасили, тобто пацієнти отримали необхідні їм ліки в аптеці.
Рецепт на Доступні ліки електронний, і виписує його лікар первинної ланки, з яким пацієнт уклав декларацію. Щоб отримати ліки за цією програмою, потрібно зробити два кроки:
1) Звернутись до свого лікаря, з яким укладена декларація. Він призначить ліки і випише електронний рецепт, в якому буде зазначена міжнародна непатентована назва препарату – діюча речовина. На телефон пацієнта надійде СМС з номером рецепту, який необхідно назвати в аптеці. Якщо пацієнт не використовує мобільний телефон, лікар надасть інформацію про рецепт на папері.
2) Прийти до аптеки, яка бере участь у програмі, назвати номер рецепту та обрати потрібні ліки.
Електронний рецепт лікар може виписати по телефону, якщо у пацієнта встановлений діагноз і вже призначена схема лікування.
На сьогодні договір з НСЗУ на відпуск препаратів за програми реімбурсації мають 1109 аптечних закладів. Це 8800 місць відпуску у всіх регіонах країни.
Пацієнт може отримати Доступні ліки у будь-якій аптеці, що має договір з НСЗУ. Незалежно від місця проживання чи місця, де лікар виписав електронний рецепт.
Актуальний перелік аптек, який щодня оновлюється, є на сайті НСЗУ у розділі «Доступні ліки» на дашборді «Електронна карта аптек-учасниць програми реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки» https://cutt.ly/Mk90V9l.
Також нагадуємо, що дізнатися, де знаходиться найближча аптека можна за безкоштовним номером 16-77.