Про щеплення від кору забувати не слід
Незважаючи на те, що нині особлива увага приділяється таким інфекційним захворюванням, як коронавірус та сезонні респіраторні вірусні інфекції, проблема поширення кору також залишається актуальною. Як повідомляють в ДУ «Чернігівський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України», з початку епідемічного підйому захворюваності на кір (листопад 2017 року) в області зареєстровано понад 1200 випадків цієї хвороби практично в усіх районах Чернігівщини. Хворіють як дорослі, так і діти. Так протягом 2020 року лікарями виявлено 6 випадків захворювання (підозри) на кір – 2 дорослих та 4 дітей, яких госпіталізовано. За словами завідувачки інфекційного відділення КНП «Чернігівська міська лікарня №2», експерта з інфекційних захворювань Управління охорони здоров’я облдержадміністрації Світлани Ворони, три роки тому у відділенні з діагнозом «кір» було проліковано понад 60 дорослих, тобто, тоді спостерігався високий підйом захворювання.
Водночас заступниця Генерального директора КНП «Чернігівська обласна дитяча лікарня» Людмила Кривець зазначає, що планова вакцинація проти кору – єдиний дійовий метод профілактики захворювання. Відповідно до оновленого Національного календаря профілактичних щеплень, перша доза вакцини в водиться у 12 місяців, друга доза – у шість років, згодом ревакцинація здійснюється кожні 10 років. Для щеплення батькам дітей слід звертатися до педіатра, з яким укладено декларацію, дорослим – до дільничного терапевта чи свого сімейного лікаря. Не слід уникати щеплень, адже кір – серйозне захворювання, що характеризується важким протіканням, високою контагіозністю та має схильність до появи численних ускладнень», – наголошує Людмила Кривець.
Також фахівець зазначає: завдяки інформаційно-роз’яснювальній роботі та очевидним перевагам вакцинації, батьки стали прихильніше ставитися до профілактичних щеплень проти кору, розуміючи, що цим вони вберігають своїх дітей від захворювання.
Здебільшого, на кір хворіють один раз, повторні випадки трапляються дуже рідко. При цьому заразитися вірусом може будь-яка людина, яка не має імунітету. Симптоми кору проявляються у кілька етапів: спершу інфікована людина стає млявою, виникають проблеми зі сном та знижується апетит. Пізніше з’являються нежить та кашель, а також лихоманка. Втім, такі ознаки легко сплутати зі звичайною застудою. Але за кілька днів температура падає, а от кашель та нежить навпаки посилюються. При цьому в хворого збільшуються лімфовузли, виникає запалення слизової оболонки очей, на другий – третій день з’являються крапкові висипання на слизових оболонках, а потім – і на тілі. Саме поява цих висипань свідчитиме про захворювання на кір.
Для профілактики кору, епідемічного паротиту і краснухи в Україні використовується комбінована вакцина ПРІОРИКС (виробництва Бельгії), запаси якої повною мірою забезпечують потреби у ній жителів області.