Про те, як заохотити громадян вдаватися до сезонних та рекомендованих профілактичних щеплень, зокрема у період поширення коронавірусної інфекції? На ці запитання 15 вересня давали відповіді учасники передачі «Прайм-вечір: Акценти» під час прямого ефіру у студії Українського радіо Чернігівська хвиля.
Протягом другої половини вересня-початку жовтня в країні розпочинається сезон щеплення від застудних захворювань. Відтак вакцинація проти грипу та ГРВІ належить до не обов’язкових щеплень, хоча перевага від них очевидна, адже зменшує ризики не тільки захворіти, а і уникнути небажаних ускладнень.
Втім, не менш важливе питання – це проведення медиками роз’яснювальної роботи щодо заохочення громадян здійснювати вакцинацію згідно з Національним календарем профілактичних щеплень задля створення колективного імунітету проти поширених інфекційних захворювань. Як зазначив в.о. начальника КНП «Чернігівський обласний центр громадського здоров’я» ЧОР Володимир Тарасовський, нині інфекційні хвороби посідають сьоме місце у загальній структурі захворюваності жителів області. Зараз стан поширення цих недугів не перевищує середні багаторічні показники, проте існують сприятливі умови для їхнього розповсюдження. За даними семи місяців поточного року, ГРВІ – найпоширеніші інфекції (96,2%), гострі кишкові інфекції (1,3%), вірусні гепатити (0,08%), туберкульоз (0,3%), інші інфекції (0,8%).
«Водночас, не дивлячись на карантинні заходи, робота з охоплення населення профілактичними щепленнями не тільки не припинялася, а подекуди і покращилася за деякими напрямками. Так, наприклад, рівень вакцинації проти поліомієліту дітей до 6-ти років зріс з 57,9% до 58,5%, відсоток щеплень дітей старших за 7 років від дифтерії та правця виріс з 39,6% до 78%, рівень вакцинації дітей до 12-ти місяців проти гепатиту В зріс з 58,7% до 66,3%. Це пов’язано із роботою сімейних лікарів, інфекціоністів, ЗМІ та свідомістю жителів області. Загалом Національний календар щеплень передбачає обов’язкові вакцинації проти десяти захворювань. Відповідно до статистичних даних нашого Центру громадського здоров’я, в області найактивніше вакцинуються проти кору, краснухи, паротиту (КПК), дифтерії, правця (АДП), гепатиту В, відповідними вакцинами проти туберкульозу та поліомієліту. Втім, найкраще цю роботу здійснюють у містах, що може бути пов’язане із кращою доступністю до вакцинації саме у містах. Тому задля покращення цієї роботи на периферії треба розробляти спеціальну програму, адже вона сприятиме колективному імунітету», – зауважив Володимир Тарасовський.
Сімейний лікар КНП «Чернігівська міська лікарня №3 Юлія Лисиця розповіла, що нинішнього епідемічного сезону актуальними будуть три- та чотирьохкомпонентні вакцини проти грипу французького та корейського виробництва, які минулого року продемонстрували хороші результати у плані профілактики ГРВІ. «Зокрема чотирьохкомпонентна вакцина діятиме на збудника грипу типу А і В. Ближче до кінця вересня очікуємо на інші ефективні вакцини проти грипу, запатентовані Міністерством охорони здоров’я. Всі вакцини, що використовуються в Україні, проходять відповідне ліцензування, тому немає значення країна їхнього походження, – зазначила Юлія Лисиця. – Відтак з кожним роком спостерігається зростання кількості людей, які вдаються до сезонних профілактичних щеплень, що пов’язано із посиленням інформаційної роботи з боку медиків та загальною обізнаністю громадян щодо необхідності таких заходів. Наприклад, минулого року 25-30% моїх пацієнтів робили відповідні щеплення. Таким чином, люди своїм хорошим прикладом надихають родичів, знайомих до вакцинації, до створення колективного імунітету».
Вся вакцинація в Україні здійснюється за відповідним планом. Адже доведено, що у разі охоплення щепленнями 95% людей виникають передумови для створення стійкого імунітету. «У такому випадку вірогідність появи тих чи інших інфекційних захворювань буде зведено до мінімуму, – впевнена лікар-інфекціоніст КНП «Чернігівська міська лікарня №2» Оксана Баластрик. – Це стосується багатьох захворювань. Тому люди повинні розуміти, якщо вони будуть вакциновані, вони захистять не тільки себе, а і багатьох інших, адже збудник не буде активним. Особливо це стосується таких вірулентних захворювань, як кір та краснуха, що мають високу здібність до поширення. Відтак деякі захворювання у разі проведення ревакцинації кожні 10 років створюють стійкий пожиттєвий імунітет – правець, дифтерія, гепатит В тощо. А от від грипу через особливості розвитку збудника варто щепитися щорічно». Також лікар зауважила: поєднання грипу з коронавірусною інфекцією можуть мати вкрай небажані наслідки. Тому поширення у світі COVID-19 (у разі, якщо такий діагноз у конкретної людини не встановлений) не є протипоказанням для вакцинації проти ГРВІ, а навпаки, зменшує ризики їхнього симбіозу.
Думку Оксани Баластрик підтримує і лікар-імунолог КНП «Чернігівська міська дитяча поліклініка №1» Любов Никонець, яка розповідає, що кожного року жителі міста все активніше вакцинуються проти грипу, ротавірусної, пневмококової інфекції, папіломи тощо. Тобто, вдаються до необов’язкових щеплень, що свідчить про підвищення свідомості громадян, які розуміють – вакцинація підвищує імунітет.
У свою чергу Володимир Тарасовський звернув увагу на недопустимість примусу батьків щепити свої дітей, адже у такому разі необхідно базуватися на засадах дотримання прав людини. Тому в українському парламенті нині триває обговорення відповідних законодавчих ініціатив, а деякі галузеві ініціативи навіть відхилені або направлені на доопрацювання. «Тому нині зростає роль саме просвітницької роботи щодо проведення вакцинації, бо будь-яка людина сама повинна розуміти переваги щеплень і вдаватися до них виключно добровільно. У цьому напрямку діяльність Центру громадського здоров’я важко переоцінити – раніше ми поширювали друковану літературу, інші інформаційні матеріали з роз’ясненнями переваг профілактичних щеплень. Нині ця робота відбувається на платформах електронних сайтів. Нами розроблено плани та алгоритми покращення проведення відповідних заходів по імунопрофілактиці. Плануємо, що за допомоги Управління охорони здоров’я буде розроблена обласна програма громадського здоров’я, один з ключових моментів якої і буде популяризація профілактичних щеплень як дієвого засобу протидії поширенню інфекційних захворювань», – зазначив Володимир Тарасовський.