Програма медгарантій 2021: нові пакети послуг. Що отримає пацієнт?
27 травня Національна служба здоров’я України провела брифінг з питань програми медичних гарантій 2021. Під час брифінгу зазначено, що за новою програмою медичних гарантій, яка почала діяти з 1 квітня 2021 року, НСЗУ уклала договори із понад трьома тисячами медзакладів. Це комунальні заклади охорони здоров’я по всій країні, які надають первинну, екстрену та спеціалізовану медичну допомогу, а також приватні медичні заклади, які готові надавати послуги пацієнтам за бюджетні кошти.
У переважній більшості регіонів заклади подали пропозиції та підписали договір на всі пакети медичних послуг. Отже, весь комплекс медичної допомога буде доступним громадянам в усіх областях нашої країни.
Кількість закладів, які уклали договір із Національною службою здоров’я у цьому році збільшилася. Проте метою є не тільки доступність, але і якість медичної допомоги, яку отримує пацієнт. Перед укладенням договору усі медичні заклади проходять перевірку на відповідність вимогам. Тобто мають обладнання, фахівців та умови для того, щоб провести діагностику та лікування, яке потрібне людині з тим чи іншим діагнозом.
Первинну медичну допомогу за договором з Національною службою здоров’я України надаватимуть 1848 медзакладів (в т.ч. по Чернігівській області – 49). Це на 150 більше, ніж у минулому році, а це означає, що первинна допомога стає ще більш доступною для громадян – і у великих міста, і на селі.
Щодо спеціалізованої медичної допомоги, договір з Національною службою здоров’я України підписали 1886 закладів (в т.ч. по Чернігівській області – 60), що на 2 сотні більше, ніж у минулому році.
У цьому році також зросла кількість спеціалізованих приватних медзакладів, які надаватимуть допомогу пацієнтам безоплатно. Договір із Національною службою здоров’я підписали 83 приватних заклади та 16 лікарів-ФОП. Пацієнт має більший вибір і більше можливостей – де йому обстежуватися та лікуватися.
Серед нових напрямів у цьогорічній програмі медгарантій – «Ведення вагітності в амбулаторних умовах». Договір на цей пакет підписали 589 закладів у всіх регіонах країни, по Чернігівській області – 16. Жінки можуть обирати, у кого та де спостерігати вагітність. При цьому місце проживання чи реєстрації не має значення.
Все, що потрібно для того, щоб спостерігати вагітність, є у пакеті «Ведення вагітності в амбулаторних умовах». Тобто консультації, аналізи, обстеження, в тому числі пренатальний скринінг, будуть безплатними для вагітної у закладах, які мають договір на цей пакет.
Важливий акцент у Програмі медичних гарантій цього року – наближення допомоги до пацієнта. Згідно із стратегією розвитку протитуберкульозної служби, у 2021 році до цієї роботи долучиться первинна ланка. Для цього ми запровадили спеціальний пакет – «Супровід та лікування та дорослих та дітей з туберкульозом на первинному рівні медичної допомоги».
Пацієнтів із туберкульозом фтизіатр буде спрямовувати до тих сімейних лікарів, які пройшли відповідне навчання. А центр, у якому вони працюють, має договір із НСЗУ. Йдеться про пацієнтів, які можуть лікуватися амбулаторно і не виділяють бактерію туберкульозу, тобто не можуть передати її іншим людям. Тож після завершення лікування від туберкульозу у стаціонарі, пацієнти матимуть змогу лікуватися під наглядом свого лікаря, з яким уклали декларацію.
Серед нових пакетів у 2021 році – лікування пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями. Цю медичну допомогу виділили в окремий напрям, адже пацієнти з цими діагнозами потребують тривалої та дороговартісної медичної допомоги. І трансформація системи охорони здоров’я, яка зараз відбувається, покликана знизити катастрофічні витрати на лікування, які несуть пацієнти з онкологією зі своєї кишені. Договір на цей пакет підписали 59 медзакладів.
Пріоритетні напрямки у Програмі медичних гарантій – це медична допомога при тих станах і захворюваннях, яка може значно покращити здоров’я населення і знизити фінансове навантаження на пацієнтів. До закладів, що надають пріоритетні послуги, НСЗУ висуває підвищені вимоги. Щоби пацієнт, який туди потрапляє, міг отримати ефективну і комплексну допомогу.
Медичну допомогу при інсульті надаватимуть у цьому році 232 заклади у всіх регіонах країни. Ще одна пріоритетна послуга – лікування інфарктів. Договір на цей пакет мають 66 закладів. 771 заклад підписав договір на пріоритетні амбулаторні послуги з ранньої діагностики онкології.
Перелік закладів, які надають ту чи іншу медичну допомогу за договором з НСЗУ, можна знайти на офіційному сайті Національної служби здоров’я у розділі “Е-дані” на дешборді “Укладені договори про медичне обслуговування населення за Програмою медичних гарантій” https://cutt.ly/onuyZYa, а також зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.