Перші помічниці лікарів: 12 травня відзначається Міжнародний день медичної сестри.
Безперечно, медицину важко уявити без сестер милосердя. Це одна з найгуманніших професій, адже саме медичні сестри допомагають лікарям боротися із хворобами, а їх небайдуже слово відіграє чималу роль у процесі одужання хворого.
Неухильно, впродовж десятиліть зростає престижність професії медичної сестри. Якщо донедавна медичну сестру сприймали лише як виконавця призначень лікаря, без права та арсеналу власних засобів та дій, які скеровані на поліпшення самопочуття та стану пацієнта, то нині медсестринство розглядається як наукова дисципліна, а медична сестра – як професіонал, що володіє базовими знаннями та практичними навичками.
Історія виникнення свята сягає початку XIX століття. Саме 12 травня 1820 року народилася засновниця служби сестер милосердя Флоренс Найтінгейл. У часи Кримської війни (1853–1856 рр.) ця жінка вперше організувала службу догляду за пораненими солдатами, чим сприяла значному зниженню смертності під час бойових дій. Вона ж організувала благодійний фонд для створення першої в світі школи сестер милосердя. У 1934 році був створений Міжнародний фонд ім. Ф.Найтінгейл, за ініціативою якого Міжнародний день медичної сестри став щорічним святом.
Пройшли десятиліття і тепер на медичних сестер покладена ціла низка обов’язків, від сумлінного виконання яких залежить здоров’я, а часто і життя пацієнта. Медичні сестри допомагають вести амбулаторний прийом хворих, здійснювати оперативні втручання і, звичайно, вони виконують багато необхідної і важливої роботи щоб поставити пацієнта на ноги. У будь-який лікарні день починається не з першими променями сонця, а з появою в палаті медсестер. Медсестра весь день на ногах, адже необхідно не тільки чітко дотримуватись лікарських призначень, а і піклуватися про кожного пацієнта, приділяти йому увагу, іноді просто посміхнутись. Це не тільки покращує настрій пацієнтам, а і вселяє таку необхідну віру в швидке одужання.
Сучасна медсестра – це професіонал своєї справи. Вони працюють з складним медичним обладнанням, виконують призначені процедури і маніпуляції, готують кабінети до роботи – накривають стерильні столи, комплектують відділення медикаментами та виробами медичного призначення, проводять дезінфекцію, ведуть робочу і облікову документацію. І, звісно, приділяють необхідну увагу змінам у станах пацієнтів, адже вони мають бути напоготові до виникнення невідкладних ситуацій. Це шалене навантаження, яке іноді вимагає значних зусиль і самопожертви.
Як стверджує заступник Генерального директора КНП «Чернігівська обласна лікарня» з медсестринства Людмила Дятел, медична сестра, що працює у потужному лікувальному закладі, повинна бути готова виконувати багато справ.
«Для прикладу, робота медсестри в хірургічному відділенні полягає у забезпеченні інтенсивності лікувально-діагностичного процесу. Так от, посудіть самі, медична сестра має якісно виконувати свою роботу, а за зміну у неї до 300 процедур і маніпуляцій, або ж 15 крапельниць одночасно, а ще гормони та антибіотики необхідно вводити в чітко визначений час… Складно? Складно, але наша медсестричка встигає!», – запевняє Людмила Дятел.
Втім, велике фізичне, моральне навантаження, а також недостатня увага до професії медсестри з боку суспільства разом із низьким рівнем заробітних плат призвело до відтоку фахівців за кордон і, як наслідок, до браку сестринського персоналу. Тому нині сестри милосердя разом з усією медичною спільнотою України чекають на позитивні зміни.
Людмила Дятел запевняє: «Для цього необхідно виховати медсестру-професіонала. Коли в нашу лікарню приходять молоді медсестри, ми приділяємо велику увагу їх навчанню на робочих місцях та адаптації в колективі, в лікарні введена практика наставництва колегами з відділень, проводяться додаткові заняття з орієнтацією на практичне використання. Велика увага приділяється залученню до суспільного життя та самореалізації, а саме – проводяться творчі виставки та конкурси професійної майстерності. Наприклад, минулого року в обласній лікарні проведено конкурс «Краща медична сестра – 2019». Всі учасниці мали рівні можливості по підготовці, проводились додаткові заняття та консультації. Змагалися у своїх вміннях 21 медсестра з усіх клінічних відділень, яких делегували рішенням колективів. Конкурс проходив у дружній атмосфері професіоналів які знають, вміють та можуть це продемонструвати. Перевірялись теоретичні знання та практичні навички, під час демонстрації яких оцінювали послідовність та правильність виконання задач. Крім того, визначалося вміння протидіяти стресу. В ході конкурентної боротьби перші місця посіли Альона Орлюк – старша медична сестра проктологічного відділення та Наталія Чоботарь – старша медична сестра відділення судинної хірургії. Отже, саме так проявляється хист та любов до своєї професії, а для того, щоб стати справжнім професіоналом, необхідно довго і наполегливо працювати, самому вчитись і інших навчати, швидко орієнтуватись та бути рішучим у своїх діях».
Розуміючи неоціненну роль сестер милосердя у роботі всій медичної галузі України, 2020 рік визначено Урядом, як Рік медсестринства. Його проведення передбачає реалізацію багатьох заходів, спрямованих на зміцнення авторитету цієї шляхетної професії, привернення уваги до проблем представниць середньої ланки медичної галузі, а відтак – створення позитивного іміджу тих, хто обрав своєю життєвою позицією співчуття та професійну кваліфіковану допомогу пацієнтам.