Оперативне реагування на спалах вірусного гепатиту А
28 жовтня відбулося засідання оперативного штабу по координації протиепідемічних заходів та реагування на епідситуацію із захворюваністю на вірусний гепатит А в м. Чернігові.
На засіданні, яке проходило під головуванням начальника Управління охорони здоров’я облдержадміністрації Петра Гармаша, заслухано та обговорено наявну ситуацію, проведення оглядів та лабораторних обстежень у вогнищі, подання екстрених повідомлень до відділень ДУ «Чернігівський обласний лабораторний центр», здійснення протиепідемічних заходів в закладах освіти.
За оперативними даними ДУ «Чернігівський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» станом на 28 жовтня 2019 року в ЗОШ І-III ст. №7 Чернігівської міської ради зафіксовано 17 випадків захворювання на вірусний гепатит А. На стаціонарному лікуванні в КНП «Чернігівська обласна дитяча лікарня» Чернігівської обласної ради знаходиться 16 дітей та в КНП «Чернігівська районна лікарня» 1 особа, яким призначено відповідне лікування. Лабораторно діагноз підтверджено у 3 учнів та 1 працівника харчоблоку ЗОШ I-III ст. №7 м. Чернігова.
Наразі з метою подальшого недопущення випадків захворювання силами ДУ «Чернігівський обласний лабораторний центр» проводиться комплекс протиепідемічних заходів. З учнями, батьками та персоналом навчального закладу проведена роз’яснювальна робота щодо необхідності дотримання правил особистої гігієни. Фахівцями Держпродспоживслужби в Чернігівській області проведено відбір проб питної води та продуктів харчування для проведення дослідження.
Обговоривши ситуацію, учасниками штабу прийнято рішення по організації оглядів контактних ociб, госпіталізації хворих, диспансерному нагляді за реконвалісцентами, а також дотриманню заходів особистої гігієни в навчальних закладах та посиленню інформаційної роботу серед батьків, дітей та персоналу.
Медики нагадують: вірусний гепатит А – інфекційне захворювання, що уражає печінку. Джерелом інфекції є захворіла людина в інкубаційному періоді (період від моменту зараження до початкових проявів захворювання).
Основний шлях розповсюдження вірусного гепатиту А – фекально-оральний. Виділяється вірус в навколишнє середовище з випорожненням хворого і потрапляє в організм здорової людини через забруднені харчові продукти, воду, предмети побуту, брудні руки, недотримання правил особистої гігієни.
Симптоми гепатиту А: підвищена температура, слабкість, відсутність апетиту, діарея, блювота, неприємні відчуття в животі, сеча стає темнішою, відмічається пожовтіння шкіри і білків очей. Варто зауважити, що при гепатиті А не завжди проявляються абсолютно усі симптоми, вказані вище.
У дітей, в більшості випадків, гепатит А перебігає у легкій або середньої важкості формі.
Легкий та безсимптомний перебіг захворювання найбільш небезпечний для оточуючих. Захворіла людина продовжує спілкуватися у колективі, поширюючи вірус в навколишньому середовищі через предмети побуту, іграшки, дверні ручки, тощо.
З метою профілактики захворювання на гепатит А необхідно дотримуватися найпростіших правил:
- ретельно мити руки з милом не тільки після відвідування туалету, перед приготуванням їжі та перед її вживанням, а й після повернення додому з роботи, прогулянки, особливо – після перебування у міському транспорті, громадських місцях;
- вживати тільки кип’ячену або бутильовану воду;
- ретельно мити перед вживанням сирі овочі та фрукти кип’яченою водою
- розливне молоко обов’язково кип’ятити;
- не вживати продукти, придбані на стихійних ринках;
- дотримуватись технологічного (температурного) режиму приготування страв.
Пам’ятайте, що вірусний гепатит А дуже легко попередити дотримуючись елементарних заходів гігієни.