Не піддавайте свій слух небезпеці. Втративши здатність сприймати звуки, ви більше не зможете її повернути!

В останні десятиліття все більше молодих людей звертаються до фахівців з проблемами зниження слуху. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, від глухоти та порушень слуху страждає близько 360 млн людей у світі, 32 млн з яких – діти. Основними причинами глухоти та приглухуватості (неповної втрати слуху) є: генетичні порушення; хронічні запалення вуха; інфекційні захворювання (краснуха, кір, паротит, менінгіт); вплив деяких лікарських препаратів та шкідливих факторів навколишнього середовища (в першу чергу, шуму).
Шум – основний фактор, який призводить до того, що ми починаємо чути гірше. Звичайно, два-три чи навіть п’ять рок-концертів не здатні кардинально вплинути на роботу наших вух. Мова йде про зростаючий рівень шумового навантаження у культурно-розважальних та спортивних установах, таких, як нічні клуби, дискотеки, паби, бари, кінотеатри, концертні зали, стадіони і навіть фітнес-центри. Сучасні технології стають все більш поширеними, і часто такі пристрої, як аудіоплеєри, використовуються протягом тривалого часу для прослуховування музики з небезпечними рівнями гучності. Регулярний вплив гучних звуків створює серйозну загрозу розвитку незворотної втрати слуху.
Погіршення сприйняття звуків позначається на здатності людини спілкуватися з іншими людьми, що може мати значний вплив на повсякденне життя людини, викликаючи почуття самотності, ізоляції та безвиході, особливо серед літніх людей. У дітей з невирішеною проблемою втрати слуху часто спостерігається затримка у розвитку розмовної мови.
Для того, щоб не наражати свій слух небезпеці, необхідно дотримуватися наступних порад:
- Контролюйте рівень гучності при прослуховуванні музики на персональних аудіопристроях. Гучність музики в навушниках повинна бути такою, щоб злегка перекрити зовнішній шум. Людина на сусідньому сидінні в автобусі не повинна знати ваш музичний смак
- При відвідуванні нічних клубів, дискотек, барів, пабів, спортивних заходів та інших місць з шумовим навантаженням обов’язково використовуйте вушні вкладиші для захисту органів слуху та влаштовуйте короткі перерви зменшуючи загальну тривалість впливу шуму.
- Уникайте джерел гучних звуків. Гучний звук – це такий, при якому ти не чуєш сам себе. Якщо не вдалося уникнути подібної ситуації, необхідно захистити вуха навушниками, берушами або просто руками. Небезпечна для вух гучність звуку – вище 80 децибел. Тримайтеся подалі від таких джерел звуку, як гучномовці.
- По можливості уникайте ситуацій з перепадом тиску (перельоти, пірнання). Якщо відчуваєте, що вуха «закладає» – відкривайте рот або виконуйте ковтальні вправи.
- Захищайте ваші вуха та вуха ваших дітей при купанні, особливо в природних водоймах.
- Регулярно проходьте профілактичні медичні огляди, які можуть сприяти виявленню порушень слуху на ранній стадії.
- Гігієна вух – важливий фактор для збереження хорошого слуху. Вушна сірка створює захисний бар’єр, завдяки якому у вухо не потрапляють пил, бруд та шкідливі мікроорганізми, які можуть спровокувати різні захворювання. Очищати вушну раковину необхідно обережно, круговими рухами, не проштовхуючи сірку вглиб слухового каналу. Адже, в цьому випадку ви можете ущільнити сірку та спровокувати утворення сірчаної пробки, з якою впоратися зможе тільки лікар. Чистити вуха краще після душу або ванни, коли раковина злегка зволожена.
- Одягайтеся по погоді та стежте за своїм імунітетом.
- Вакцинуйте дітей згідно з календарем профілактичних щеплень, затвердженим Міністерством охорони здоров’я України, адже такі захворювання, як кір, менінгіт, краснуха та паротит перенесені в дитячому віці, можуть спровокувати втрату слуху.
- Уникайте застосування деяких лікарських засобів, які можуть бути шкідливими для слуху. При необхідності, використовуйте їх тільки за призначенням кваліфікованого лікаря та під його суворим контролем.
- Перевіряйте слух новонароджених дітей з груп високого ризику (при наявності глухих членів сім’ї, народжених з низькою масою тіла, асфіксією, жовтяницею або менінгітом) у фахівців для своєчасної постановки діагнозу та належного ведення у разі потреби.
Якщо ви помічаєте, що почали чути гірше, порадьтеся з фахівцем, як зберегти нормальний слух до старості та слідуйте його інструкціям. Не ігноруйте будь-які симптоми можливих захворювань, особливо виділення або біль у вухах. Адже слух – це цінний дар, який має вплив на освітній, професійний та соціальний розвиток.