Незважаючи на інформаційно-роз’яснювальну роботу з боку медиків, широку пропаганду щодо небезпеки ботулізму, в області продовжують з’являтися випадки цього небезпечного інфекційного захворювання.
За словами завідувачки інфекційного відділення КНП «Чернігівська міська лікарня №2» Світлани Ворони, з початку року в області зафіксовано 7 випадків захворювання на ботулізм. Нині в лікарняно-профілактичних закладах Чернігівщини з таким діагнозом перебуває 4 людей. «Один із пацієнтів, житель Козелецького району, знаходиться на лікуванні у реанімаційному відділенні обласної лікарні, – розповідає Світлана Ворона, – його стан вкрай важкий, до пацієнта застосовуються сучасні методи реанімації, зокрема, штучна вентиляція легенів та медикаментозна терапія. Інші пацієнти одужують. На жаль, 9 травня одна із пацієнток, жителька Києва, померла, адже її стан був надважким. Всім інфікованим збудником ботулізму вводиться ботулінічний анатоксин, який розподіляється централізовано із бази «Укрвакцина», що в м. Обухів. Практично всі пацієнти вживали в’ялену рибу, приготовану з порушенням технології».
Лікарі вкотре попереджають: ботулізм – інфекційне захворювання, що протікає з важкими симптомами з боку нервової, серцево-судинної, легеневої системи. Вберегтися від хвороби доволі легко, достатньо відмовитися від вживання в’яленої, консервованої, солоної риби, а також м’ясних, грибних консервів, особливо власного приготування.
«Якщо ви не можете обійтися без цих продуктів, тоді важливо слідувати правилам: після відкриття консервованої продукції її необхідно проварити або протушкувати протягом 15 хвилин. За цей час токсин зруйнується і цим ви убезпечите себе від можливих наслідків отруєння», – запевняє Світлана Ворона.