Кров рятує людське життя: 14 червня – Всесвітній день донора крові.
Те, що переливання крові для порятунку життя людей важко переоцінити – вже давно це є аксіомою. Адже донорська кров необхідна під час оперативних втручань, коли термін рятування життя людини йде на лічені хвилини. Втім, забезпечити достатню кількість крові можна тільки за рахунок її регулярної та безоплатної здачі добровільними донорами. Саме тому, щоб висловити вдячність донорам і закликати людей більш активно здавати кров, ще 2005 року за згодою міжнародних організацій засновано спеціальне свято – Всесвітній день донора крові, який зазвичай відзначається 14 червня.
Щорічно кампанії з донорства крові відзначають особистий внесок кожного донора в охорону здоров’я оточуючих людей. В їхніх рамках закликають рятувати життя, добровільно і регулярно здаючи кров. Крім того, Всесвітній день донора крові є приводом закликати уряди, національні органи охорони здоров’я та національні служби крові виділяти достатні ресурси, створювати системи й інфраструктуру, необхідні для збільшення об’єму крові, яку безоплатно надають добровільні донори, забезпечувати якісне медичне обслуговування донорів, розширювати належне використання крові в клініках, створювати системи нагляду за всіма етапами ланцюжка переливання крові.
У Центрі громадського здоров’я МОЗ України зазначають, що у період поширення коронавірусної інфекції закладам системи крові слід активізуватися для підтримання безпечних і достатніх запасів крові та додатково працювати з донорами. Відтак їх треба інформувати як про коронавірусну інфекцію COVID-19, шляхи передачі та перші симптоми, так і про те, що здавати кров – безпечно та почесно.
Донором може бути будь-який дієздатний громадянин України віком від 18 років, який пройшов відповідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань, визначених МОЗ України. Взяття крові та (або) її компонентів у донора дозволяється лише за умови, що здоров’ю донора не буде заподіяно шкоди.
Готуючись до здавання крові, необхідно пам’ятати про таке:
- за три дні до цього відмовтеся від прийому анальгетиків і аспірину, а також ліків, що їх містять (ці речовини погіршують зсідання крові);
- не вживайте алкоголь за 48 годин до здавання крові, виключіть із раціону жирну, смажену, копчену, молочну їжу, соління;
- обов’язково виспіться і з’їжте легкий сніданок (солодкий чай, дієтичне печиво, кашу на воді);
- не куріть за годину до здавання крові;
- не приходьте здавати кров, якщо відчуваєте нездужання (озноб, запаморочення, головний біль, слабкість).
Під час огляду лікарем перед донацією відверто відповідайте на запитання і не приховуйте інформацію про вживання ліків, алкоголю, наркотичних речовин і перенесені захворювання. Чоловікам рекомендовано здавати кров не частіше 5 разів на рік, жінкам – 4 разів на рік. Після п’яти регулярних донацій рекомендовано зробити перерву не менше 3 місяців.
Донорство крові – важлива частина системи охорони здоров’я країни. Переливання компонентів крові – не тільки невід’ємна складова хірургічних операцій, кров використовують під час лікування анемії, деяких видів раку та інших недуг. Кров потрібна людям, які травмувалися внаслідок ДТП, нещасних випадків, стихійних лих тощо.
Рятуйте життя, добровільно здаючи кров та її компоненти! Також пам’ятайте – здавати кров та її компоненти під час поширення COVID-19 безпечно!