З 1 квітня стартувала перша в Україні Програма медичних гарантій, тобто перелік медичних послуг, які держава гарантує пацієнту. Загалом договори з Національною Службою здоров’я України на надання медичних послуг за Програмою медичних гарантій підписали понад півтори тисячі вітчизняних закладів спеціалізованої медичної допомоги.
Таким чином, практично всі комунальні медичні заклади (районні, міські, обласні лікарні) країни увійшли в реформу і будуть отримувати кошти за договором з НСЗУ. Відтак з 1 квітня гроші підуть за пацієнтом у поліклініки та спеціалізовані заклади.
У переважній більшості регіонів, зокрема на Чернігівщині, заклади подали пропозиції та отримали проект договору на всі пакети медичної допомоги. Так гарантований пакет медичних гарантій поширюється на всі 27 видів послуг первинної, вторинної, спеціалізованої, високоспеціалізованої, екстреної, паліативної, реабілітаційної допомоги, реімбурсації лікарських засобів. Але серед всіх цих напрямків НСЗУ визначила кілька пріоритетів, які оплачуватимуться за підвищеними тарифами – лікування інсультів, інфарктів, допомога породіллям, складні неонатальні випадки та рання діагностика онкопатології. Отже, повідомляє офіційний сайт НСЗУ, ця допомога буде доступною для всіх громадян. Що ж стосується лікарень, то тепер вони отримуватимуть гроші за медичні послуги, надані конкретному пацієнту. Ефективні лікарні, які обиратимуть пацієнти, зможуть збільшити своє фінансування за новою системою. Вже приблизно у 40% медзакладів збільшився бюджет у порівнянні з минулорічним державним та місцевим фінансуванням.
Чернігівщина заздалегідь готувалася до роботи в нових умовах – в регіоні оптимізували мережу, влада та благодійники подбали про оснащення лікарень, заклади зареєструвалися у системі е-Health, підключилися до медичних інформаційних систем. Крім того, створено Єдиний госпітальний округ, виконані інші вимоги, що дозволяють медикам працювати за сучасними стандартами.
Відтак Програмою медичних гарантій може скористатися кожен громадянин України. Аби отримати доступ до безоплатних послуг, пацієнт повинен мати направлення від лікаря первинної ланки (для чого спочатку потрібно укласти декларацію з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром) або від лікуючого лікаря. Направлення не потрібне у разі звернення до гінеколога, психіатра, стоматолога і нарколога. Екстрена медична допомога надається безоплатно кожному і незалежно від наявності декларації.
НСЗУ уклала договори з практично усіма комунальними медичними закладами, які надають повний спектр медичної допомоги. Пацієнт з 1 квітня отримує перелік гарантованих медичних послуг і вільний вибір лікаря не лише на «первинці», а і на рівні спеціалізованої допомоги. Відтепер місце реєстрації жодним чином не впливатиме на те, де людина зможе лікуватися, адже критерієм вибору місця надання послуги буде наявність медичного обладнання, якість надання послуги та комфорт. У будь-якому випадку НСЗУ заплатить тому медичному закладу, який обере пацієнт.
Отже, запровадження Програми медичних гарантій – великий крок України до універсального медичного покриття, коли кожен громадянин зможе реалізувати своє право на якісну, безпечну та доступну медицину від держави.