Знову ботулізм
В ніч з 29 на 30 грудня 2018 року до інфекційного відділення КНП «Чернігівська міська лікарня №2» доставлено 32-річного жителя обласного центру зі скаргами, характерними для захворювання на ботулізм. Зі слів пацієнта, напередодні він вживав в’ялену рибу, якою його пригостив приятель і за декілька годин він відчув погіршення стану здоров’я. У результаті огляду хворого та проведення лабораторних досліджень пацієнту встановлено діагноз ботулізму легкого ступеню.
За словами завідувачки відділення Світлани Ворони, нині стан хворого можна характеризувати як стабільний. «Чоловіку оперативно введено полівалентний ботулінічний анатоксин, який його родичі за заявкою отримали на спеціалізованій базі в Обухові Київської області», – зазначила Світлана Ворона.
Медики нагадують, що найчастіше причиною ботулізму стають продукти домашнього консервування – м’яса, риби, овочів. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно чи недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином. Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в’яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м’яса (ковбаси, шинки тощо). Найчастіше причиною ботулізму стають в’ялені або копчені продукти домашнього приготування, проте реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів вироблених у промислових умовах. Це трапляється у випадку недотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту.
Щоб вберегтися від ботулізму уникайте споживання:
- в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби;
- м’ясних та грибних консервів;
- консервів домашнього виробництва;
- якщо не впевнені, що продукти зберігали та/або транспортували належним чином;
- якщо сумніваєтесь у якості продуктів.
При найменшій підозрі на ботулізм негайно звертайтеся до лікаря. Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості хвороби.