За багаторічною традицією, 14 листопада відзначається Всесвітній день боротьби із цукровим діабетом. Він нагадує всьому прогресивному людству про те, що поширеність захворювання невпинно зростає.
За даними досліджень Міжнародного інституту діабету, до 2025 року кількість хворих у світі на цукровий діабет сягне 225 млн людей, тому ВООЗ визначив цукровий діабет «неінфекційною епідемією XXI століття». А згідно зі світовою статистикою, кожні 13–15 років кількість хворих на цукровий діабет подвоюється. І переважно це стосується хворих на цукровий діабет II типу.
Діабет – це порушення обміну речовин, викликане зниженням секреції інсуліну підшлунковою залозою чи зниженням чутливості тканин до інсуліну. Основна ознака цього захворювання – стійке підвищення рівня цукру в крові. Серед симптомів, якими характеризується хвороба, можна визначити різку втрату ваги тіла, постійну сильну спрагу, сухість шкіри та слизових оболонок, відчуття голоду, свербіж шкіри.
Ситуація із захворюваністю на цукровий діабет на Чернігівщині і в Україні поки не змінюється на краще. За словами завідувачки ендокринологічного відділення КНП «Чернігівська обласна лікарня», головного експерта Управління охорони здоров’я Чернігівської облдержадміністрації з ендокринології Любов Черв’якової, чим пізніше медики будуть виявляти цукровий діабет, тим важче і його буде лікувати, і супутню патологію. «На щастя, на Чернігівщині протягом кількох років спостерігається позитивна тенденція щодо рівня забезпечення наших пацієнтів цукрознижуючими препаратами та інсулінами – 95-98% до потреби, – розповідає Любов Черв’якова, – і згідно із реєстром, нині в області проживає менше 6 тисячі інсулінозалежних людей, з яких 223 – діти. Загалом в області налічується понад 28 тисяч людей із цукровим діабетом, кількість хворих збільшується. Наприклад, минулого року в області виявлено близько 2 тисяч випадків вперше діагностованого цукрового діабету».
Медики стверджують – аби не захворіти на цукровий діабет, необхідно дотримуватися здорового способу життя, зокрема, досягти здорової ваги тіла і підтримувати її, бути фізично активним, не уникати занять фізкультурою, надавати перевагу здоровому харчуванню, уникати стресів та позбавитися куріння і не зловживати алкоголем. Також варто періодично вимірювати рівень цукру у крові.
Так, у Всесвітній день боротьби із діабетом в поліклініках обласного центру, зокрема, в обласній консультативній поліклініці всім бажаючим буде проведено безкоштовне вимірювання рівня цукру у крові сучасними глюкометрами. А, враховуючи, що в людини, яка живе із діабетом, особливо страждають судини очей, їх цього дня оглядатиме і офтальмолог.