Дихати на повні груди
Всім відомо, що без нормального дихання життя людини опиняється під загрозою, адже органи і системи хронічно недоотримують кисень – невід’ємну складову метаболізму та обмінних процесів в людському організмі. Між тим, як свідчать наукові дослідження американських, європейських вчених, а також доповіді учасників Першого Національного конгресу пульмонологів України, що відбувся наприкінці 2018 року, захворювання органів дихання – одна з найсерйозніших проблем сучасної медицини і, зокрема, громадського здоров’я. Адже, за висновками пульмонологів, хронічний бронхіт, пневмонія, бронхіальна астма, трахеїт, емфізема, не кажучи вже про хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) та онкопатологію дихальних шляхів, посідають одне з перших місць як за рівнем поширення, так і за темпами захворюваності українців.
Незадовільна екологічна ситуація, шкідливі викиди в атмосферу, широке використання у побуті хімічних речовин, недотримання засад здорового способу життя, зокрема, тютюнокуріння – лише частина негативних чинників, що впливають на розвиток захворювань дихальних шляхів. Тому обізнаність громадян щодо причин виникнення таких хвороб здатні значною мірою убезпечити кожного від ризику захворіти.
Особливої актуальності захворювання верхніх дихальних шляхів та легень набувають саме у період так званого «міжсезоння», коли на вулиці спостерігається нестабільна погода, що супроводжується коливаннями температури повітря, тобто, ранньою весною та пізньої осені.
Лікарі стверджують: значною мірою вберегти себе від таких захворювань можна за допомогою правильного дихання. Наприклад, лікар-пульмонолог КЛПЗ «Чернігівська обласна лікарня» Іван Тельнов наголошує: «Слідкуйте за тим, як ви дихаєте. Дихати слід через ніс, адже коли повітря проходить через носові ходи, воно зволожується, очищується і зігрівається – це виключно фізіологічний процес. А якщо ми дихаємо відкритим ротом, то переохолоджуємося, що може призвести до тих або інших запальних процесів, навіть до пневмонії».
Певна частина людей, відчувши симптоми захворювання дихальних шляхів, вдаються до самолікування, адже не вважають за необхідність звертатися за кваліфікованою медичною допомогою. Лікар Тельнов, втім, як і інші пульмонологи, категорично проти цього. «Самолікування здатне призвести до погіршення стану, адже можуть з’явитися такі загрозливі симптоми, як задишка, біль у грудній клітині, тривале підвищення температури тіла, поява домішок крові у харкотинні. Це вже потребуватиме негайної допомоги лікарів. Зазвичай більшість захворювань верхніх дихальних шляхів минають безслідно, звісно, при адекватному лікуванні. А от якщо організм постійно знаходиться під впливом подразнюючих факторів, тоді процес набуває хронічного характеру, наприклад, у вигляді хронічного бронхіту чи хронічного обструктивного захворювання легень. У таких випадках треба суворо дотримуватися рекомендацій лікарів, позбавлятися шкідливих звичок (тютюнокуріння) і намагатися все робити для того, щоб процес не загострювався», – запевняє Іван Тельнов.
Отже, виважене харчування, багате на вітаміни та мікроелементи, вживання достатньої кількості рідини, дотримання режиму дня, прогулянки на свіжому повітрі під час сприятливої погоди, помірні фізичні навантаження, правильна реакція на стресові фактори значною мірою допоможуть вам вберегтися від захворювань дихальних шляхів. Крім того, постійний контакт зі своїм сімейним лікарем, а при необхідності – своєчасна лабораторна діагностика та фізіотерапія сприятимуть підвищенню якості вашого життя.
Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації