Громадська рада при облдержадміністрації обговорила проблеми медичної галузі
Комітет Громадської ради при облдержадміністрації з питань охорони здоров’я 21 лютого провів круглий стіл на тему: «Громадська оцінка стану реформування системи охорони здоров’я на Чернігівщині у 2018 році. Найбільш резонансні питання».
У засіданні взяли участь начальник Управління охорони здоров’я облдержадміністрації Петро Гармаш, начальник КЗ «Обласний центр інформаційно-аналітичних технологій та пропаганди здорового способу життя» Володимир Тарасовський, начальник КЗ «Обласне бюро судово-медичної експертизи» Ігор Потапенко, представники громадськості та ЗМІ.
Відкриваючи зустріч, голова комітету Іван Осадців зазначив, що засіданню передувало опитування пацієнтів лікарень та медичних працівників, за результатами якого визначено коло найбільш резонансних проблем у сфері охорони здоров’я. Зокрема, учасники засідання обговорили питання щодо реформування медичної галузі в сільській місцевості, приведення приймальних відділень у медичних закладах Чернігівщини до потреб реформованих структур екстреної допомоги, кроки по реформуванню лабораторної служби, запровадження програми «Безкоштовна діагностика». Розглядаючи цей перелік, начальник Управління охорони здоров’я Петро Гармаш повідомив, що програма «Безкоштовна діагностика» запрацює з липня 2019 року і стане наступним кроком трансформації системи охорони здоров’я. Національна служба здоров’я почне оплачувати діагностичні послуги за принципом «гроші йдуть за пацієнтом» на рівні амбулаторної спеціалізованої медичної допомоги. «Передбачається, що Національна служба здоров’я оплатить 54 діагностичні та лікувальні послуги за направленням сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Можна буде безоплатно пройти обстеження на поширені хвороби внутрішніх органів, серця, легенів та найбільш розповсюджених видів онкології. Діагностику зможуть надавати як комунальні, так і приватні діагностичні центри, які укладуть договір з Національною службою здоров’я. Пацієнт сам обере, у який медичний заклад звертатися», – зазначив Петро Гармаш. Розповідаючи про інші шляхи по реформуванню системи охорони здоров’я, курівник медичної галузі, наголосив, що в області успішно реалізується урядова програма «Доступні ліки», впроваджуються медичні інформаційні системи, проводиться робота по створенню госпітальних округів.
Протягом засідання активно обговорювалися питання функціонування КУ «Чернігівський обласний Центр комплексної реабілітації та обслуговування учасників бойових дій, членів їх родин та сімей загиблих» Чернігівської обласної ради, деінституціоналізації психіатричної медичної допомоги, участі місцевої влади в реформуванні медичної галузі, участі інститутів громадянського суспільства в виконанні проектів Регіонального центру громадського здоров’я. Зокрема начальник КЗ «Обласний центр інформаційно-аналітичних технологій та пропаганди здорового способу життя» Володимир Тарасовський роз’яснив присутнім основні завдання системи громадського здоров’я та розповів про напрацювання на шляху створення центру громадського здоров’я в області. «В минулому році ми приймали участь у пілотному проекті, який впроваджувався з метою створення підґрунтя для розбудови системи громадського здоров’я на Чернігівщині, – повідомив начальник закладу. – Згідно з договором, укладеним з Центром громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України, виконані всі індикатори проекту і, як підсумок, розроблено операційний план розбудови системи громадського здоров’я в регіоні. Ми готові надавати всебічну підтримку волонтерству, проводити курси з комп’ютерної грамотності, роз’яснювати основні принципи надання медичної допомоги, поширювати знання щодо засад здорового способу життя. Наразі Управлінням охорони здоров’я ОДА ініціювало створення робочої групи з питань розбудови громадського здоров’я».
З метою підготовки пропозицій для виконавчої та представницької гілок влади області учасниками «круглого столу» вирішено і надалі продовжувати практику розгляду резонансних питань сфери реформування системи охорони здоров’я на Чернігівщині та за участі ЗМІ виводити їх на широке обговорення громадськості.