Годуємо грудьми своїх малюків!
Історія шанування жінки, що годує груддю, сягає своїм корінням у глибину тисячоліть. Найбільш ранній з відомих культів – це схиляння перед богинею Ісидой. Стародавні єгиптяни зображували богиню на троні з маленьким сином – богом Гором, якого вона годувала грудьми.
За даними ВООЗ недостатнє або неповноцінне харчування є причиною 60% випадків дитячої смертності у віці до 5 років. Понад дві третини таких випадків відбувається в перший рік життя дитини. У всьому світі не більше 40% дітей грудного віку вигодовуються до 6 місяців виключно грудним молоком, прикорм часто починається або занадто рано, або занадто пізно. Діти, які отримують недостатнє або неповноцінне харчування, часто хворіють і на протязі всього життя страждають від наслідків порушення розвитку, адже грудне вигодовування є найважливішим фактором повноцінного розвитку дитини. Це ідеальна їжа для новонародженого, яка захищає немовля від різноманітних інфекцій, алергічних реакцій і захворювань, сприяє формуванню власної системи імунітету, забезпечує ріст та розвиток малюка завдяки наявності в жіночому молоці комплексу біологічно активних речовин (гормони, ферменти, ростові та імунні фактори тощо).
Грудне вигодовування є складовою частиною репродуктивного процесу з важливими наслідками для здоров’я матерів, допомагає запобігти незапланованій вагітності після пологів, сприяє нормальному перебігу післяпологового періоду, здійснює профілактику виникнення мастопатії, пухлин молочної залози, матки та яєчників.
Окрім того, грудне вигодовування забезпечує емоційний контакт матері та немовля, основу правильної психологічної поведінки дитини в сім’ї та колективі у майбутньому, її соціалізацію. Сприяє інтелектуальному та пізнавальному розвитку.
Склад жіночого молока – непостійний. Протягом перших двох-трьох днів після пологів із грудей жінки виділяється молозиво, потім перехідне молоко, а через два тижні – зріле молоко. Кількість молозива невелика, в середньому 30мл на добу, але енергетична цінність його така висока, що повністю задовольняє харчові потреби новонародженого. Та молозиво не тільки надзвичайно корисний продукт харчування для немовляти. За рахунок високого вмісту в ньому різноманітних біологічно активних та захисних чинників, воно забезпечує надійне пристосування новонародженої дитини до умов нового позаутробного існування та захист від цілої низки інфекцій.
Практично кожна жінка спроможна годувати свою дитину грудьми тривалий час. Та для цього треба виконувати певні умови. Головними з них є:
- раннє, тобто в перші 30-60 хвилин після пологів прикладання новонародженого до грудей матері;
- часте, активне смоктання, яке визначається не якимось розкладом, а тільки індивідуальною вимогою дитини та ступенем її ситості;
- правильна техніка годування, яка забезпечує ефективне смоктання;
- позитивний емоційний стан жінки, яка годує грудьми.
Раннє прикладання малюка до грудей (в перші 60 хвилин після народження) сприяє:
- швидкому становленню механізмів вироблення та виведення молока;
- швидкому скороченню розмірів матки за рахунок стимуляції виділення гормону окситоцину;
- припиненню маткової кровотечі;
- зменшенню вираженості післяпологового стресу;
- становленню міцного психологічного зв’язку «мама-дитина»;
- закріпленню пошукового та смоктального рефлексів у дитини;
- заселенню шкірних покривів, слизової оболонки ротової порожнини та травного каналу бактеріями від матері, проти яких у грудному молоці є вироблені антитіла;
- отриманню з першим ковтком молозива не лише повноцінної їжі, але й концентрату захисних чинників проти кишкових та інших інфекційних захворювань.
Одним з вирішальних чинників успішної лактації є забезпечення породіллі належною інформацією та підтримка з боку сім’ї і громади.
Чим можуть допомогти чоловіки для підтримки грудного вигодовування своєї дитини? Подбати про те, щоб дружина отримувала менше стресу і достатньо відпочивала, допомагаючи їй по дому та доглядаючи за дитиною поза періодів годування (купання, зміна пелюшок, прогулянки з дитиною тощо).
Чим можуть допомогти близькі та друзі? Надавати емоційну підтримку та практичну допомогу (приносити продукти, готувати їжу, проводити прибирання по будинку), допомагати в турботі про старших дітей породіллі.
Жінкам, які перебувають на оплачуваній роботі, можна допомогти в продовженні грудного вигодовування за допомогою забезпечення їх мінімальними сприятливими умовами, наприклад шляхом надання оплачуваних відпусток у зв’язку з вагітністю та пологами, угод про неповний робочий день, надання приміщень і засобів для зціджування та зберігання грудного молока, а також перерв для годування грудьми.
Основною причиною переходу з грудного вигодовування на суміші є недостатня інформованість батьків про те, як налагодити грудне вигодовування і як діяти при виникненні проблем, а також поширеність численних міфів, пов’язаних з грудним вигодовуванням. Зіткнувшись з будь-якою проблемою грудного вигодовування, мама:
- взагалі не звертається за допомогою, оскільки вважає виниклі проблеми нормою, або не хоче «витрачатися» на консультанта, або не знає, до кого звернутися;
- не звертається за допомогою, сподіваючись впоратися завдяки Інтернету;
- спирається на поради досвідченіших мам-бабусь-сестер-тіток-подруг.
Але в більшості випадків, радники самі мають досить сумний досвід годування грудьми і, відповідно, можуть дати не дуже корисні поради (м’яко кажучи), а Інтернет затоплений всякою суперечливою інформацією, і інколи мамі дуже важко розібратися в цьому морі порад. До того ж є такі проблеми, які неможливо вирішити лише за допомогою Інтернету і необхідна очна консультація фахівця. При зверненні, сертифікований консультант по грудному вигодовуванню навчить правильно прикладати малюка до грудей, допоможе впоратися з болючим «приходом молока» – як правило, за допомогою особливої техніки безболісного лимфодренажного масажу, пояснить у доступній формі, як організувати грудне вигодовування, щоб проблеми не виникли в майбутньому тощо. Після візиту консультант постійно підтримує маму в телефонному режимі, або через Інтернет, або повторно виїжджає. У будь-якому випадку, мама не залишається без підтримки, один-на-один зі своїми проблемами та питаннями, яких зазвичай багато, і відразу всі вони, як правило, не вирішуються.
При виникненні будь-яких проблем з грудним вигодовуванням, обов’язково необхідно звернутися за кваліфікованою допомогою – і чим раніше – тим краще! Адже дуже часто, якщо мама затягує вирішення однієї проблеми, то до неї приєднується наступна і наступна, а материнське молоко – це найкраще харчування, яке вона може дати своєму малюкові, і жодна суміш ніколи не зможе навіть наполовину наблизитися за складом до грудного молока та стати рівноцінною заміною годуванню грудьми, незважаючи на активну рекламу!