В КНП «Пологовий будинок» Чернігівської міської ради впроваджуються новітні технології.
З метою надання висококваліфікованої спеціалізованої перинатальної допомоги в м. Чернігові успішно функціонує сучасний пологовий будинок, в якому створені комфортні умови для народження немовлят. «Ми не змогли б досягти тих позитивних моментів, що маємо на даний час, без впровадження інноваційних перинатальних технологій з фізіологічного ведення вагітності, пологів та догляду за новонародженим, – зауважив генеральний директор закладу Василь Гусак. – Весь комплекс заходів із впровадження нових перинатальних технологій дозволив суттєво вплинути на основний результат нашої спільної роботи – збільшення кількості нормальних пологів та зменшення захворюваності новонароджених» .
«Нині до вагітності, пологів і догляду за немовлятами розроблені інші підходи, – продовжує медичний директор Галина Леник. – Із початком медичної реформи новацій стало ще більше. Загалом же, служба материнства й дитинства у нас у пріоритеті. В пологовому будинку впроваджуються такі сучасні перинатальні технології, які не потребують особливих затрат, але від них – велика користь жінкам, котрі у нас народжують».
Про основні принципи сучасних перинатальних технологій в Чернігівському пологовому будинку розповіли завідувачка відділення новонароджених Людмила Дудко та лікар педіатр-неонатолог Вікторія Базарна. Отже це:
- Адаптація вагітної та членів її родини до вагітності та пологів. В пологовому будинку функціонує школа «Відповідального батьківства» де провідні фахівці з акушерства та гінекології, педіатрії-неонатології, психології проводять заняття з вагітними жінками та членами їх родин.
- В закладі організовано проведення пологів в індивідуальних пологових залах, де створені умови, наближені до домашнього комфорту: теплі, тихі, з ваннами-джакузі, м’якими диванами. Зали оснащені сучасним високотехнологічним обладнанням. До участі в пологах заохочуються близькі люди роділлі (сімейні, партнерські пологи). Для жінки надається можливість вільного вибору позиції при пологах. Лікарі акушер-гінекологи ведуть фізіологічні пологи з обмеженням медикаментозного впливу на пологову діяльність роділлі. Акушерка перерізає пуповину після закінчення пульсації, але не раніше 1 хвилини.
- В пологовому залі здійснюється контакт мами та новонародженого малюка «шкіра до шкіри» не менше 2 годин, що ефективно запобігає втраті тепла та сприяє колонізації дитини мікрофлорою матері. Контакт «очі в очі» заспокоює малюка материнським серцебиттям та запахом, створює сприятливі умови для першого годування груддю. Якщо ж під час пологів у мами виникають ускладнення, немовля викладається на груди батька
- Тепловий захист новонародженого – перша і найважливіша умова для зниження захворюваності малюків. Тепловий ланцюжок підтримує режим, який запобігає переохолодженню або перегріванню малюка. Через 30 хвилин після народження акушерка контролює температуру дитини, не перериваючи контакту «шкіра до шкіри». Температура тіла новонародженого повинна становити 36,5-37,5ºС.
Пологові зали в закладі – теплі, температура не менше 25°С, вікна, кватирки та двері зачинені. Джерело променевого тепла нагріває столик і домашній одяг для новонароджених.
- Вже в пологовому залі, коли дитина виказує ознаки готовності до харчування (піднімає голову, відкриває рота) – акушерка допомагає малюку розпочати раннє грудне вигодовування. Перші порції молозива, отримані новонародженим, – це імунологічна і енергетична підтримка, харчування кишечнику, ще тісніший контакт і взаємодія малюка з матір’ю, емоційне задоволення як для матері, так і для дитини. Початок годування груддю відбувається на протязі першої години життя. Тепле молозиво підтримує температуру дитини, механічно зігріваючи слизову шлунково-кишкового тракту та енергетично ( в 5 мл молозива міститься близько 7 ккал).
- Ведення пуповинного залишку сухим відкритим способом без застосування дезінфікуючих засобів.
- Після 2 годин контакту «шкіра до шкіри» та перед переводом у відділення новонароджених проводиться зважування дитини, вимірювання зросту, окружності головита грудної клітини. В першу добу життя не видаляють залишки родової змазки з шкіри малюка, оскільки вона є природним захисним бар’єром новонародженого, а при спробах її відтерти можна травмувати ніжну шкіру дитини.
- Участь матері та членів родини в догляді за новонародженим у пологовому будинку. Спільне перебування матері і дитини створює найоптимальніші умови для підтримки нормальної температури тіла новонародженого. Дитина годується за вимогою, так часто, як їй хочеться, тим самим забезпечуючи себе енергетично.
- Для новонародженого малюка використовується чистий домашній одяг. Не слід туго сповивати дитину, адже це сприяє зниженню температури тіла з кількох причин: стримує свободу рухів дитини, зменшуючи тим самим можливість підтримувати температури тіла; немовля більше спить і менше просить їсти, отримує менше потрібних калорій. Туге сповивання зменшує кровообіг в судинах шкіри, перешкоджає нормальній мікроциркуляції, тим самим призводить до переохолодження дитини, сприяє набрякам.
- Якщо породілля та новонароджена дитина у перебувають задовільному стані, то виписка з пологового стаціонару проводиться на третю добу. При цьому температура тіла немовляти в межах від 36,5-37,5°C, дитині проведена вакцинація проти туберкульозу та гепатиту «В», зроблено тест-скринінг на спадкові захворювання.
Впровадження новітніх технологій в Чернігівському пологовому будинку дають змогу покращити результат вагітності як для матері, так і для дитини.