Всесвітній день щитовидної залози
Щорічно 25 травня в світі відзначається Всесвітній день щитовидної залози. Схильність до розладів щитоподібної залози має один мільярд людей – кожен восьмий мешканець планети. Для українців ця проблема особливо актуальна, адже більша частина населення має дефіцит йоду і вживає його менше норми.
Про можливі захворювання щитовидної залози, їх профілактику та сучасні методи лікування розповіла завідувач ендокринологічного відділення КНП Чернігівська обласна лікарня» ЧОР, експерт Управління охорони здоров’я зі спеціальності «Ендокринологія» Любов Черв’якова. Отже, щитоподібна залоза – маленький 25-30 грамовий орган, що розташований на шиї та за формою нагадує метелика. Але неспроста залозу називають маленьким диригентом великого оркестру, підкреслюючи цим, що при невеликих розмірах (у нормі близько 15-20 грамів), вона грає найважливішу роль: вона виробляє гормони, які регулюють обмін речовин.
Щитоподібна залоза виробляє гормони тироксин та трийодтиронін, які беруть участь у регуляції низки біохімічних процесів, у тому числі – адаптації інтенсивності обміну речовин до потреб тіла в даний момент. Гормони щитоподібної залози діють на всі клітини тіла і впливають на такі процеси, як робота серця, інтенсивність обміну речовин, ріст та інтелектуальний розвиток дітей, емоційну стабільність дорослих. Без гормонів щитовидної залози або їх нестачі неможливий нормальний розвиток жодної функціональної системи організму.
Зміни функції щитовидної залози найчастіше виникають в умовах йододефіциту та несприятливої екологічної ситуації, яка наразі спостерігається в Україні. Нестача тиреоїдних гормонів (гіпотиреоз) призводить до загального сповільнення обмінних процесів, що супроводжується низкою симптомів та потребує замісної терапії – прийому препаратів тироксину. Водночас в організмі може бути і надлишок тиреоїдних гормонів (тіреотоксікоз), коли лікування спрямоване на «пригнічення» функції щитовидної залози.
Є аутоімунні хвороби щитоподібної залози: – хвороба Грейвса, хвороба Хашимото, вузловий зоб. Їх можуть спричиняти надлишок йоду, вірусні інфекції (ВІЛ, герпес, краснуха, епідемічний паротит), радіація та куріння.
Не можна не згадати про таке захворювання щитовидної залози, як злоякісна пухлина – рак щитовидної залози, який сьогодні успішно лікується.
Що робити, аби уникнути захворювань щитоподібної залози?
- Замініть звичайну сіль на йодовану та додавайте її у вже приготовані страви, аби йод не випаровувався через нагрівання;
- Природні джерела йоду – морепродукти, особливо морська капуста. Жоден інший продукт не містить стільки йоду. Біла риба, овочі (картопля, редиска, часник, буряк, томати, спаржа, зелена цибуля, щавель та шпинат), фрукти (банани, апельсини, лимони, дині, ананаси та хурма), яйця, яловичина та волоські горіхи також стануть у нагоді в боротьбі з йододефіцитом;
- Вагітним та молодим матерям варто приймати добавки йоду. Добову норму йоду має визначити лікар. Дітей від одного року чи тих, хто уже на прикормі, годуйте їжею, приготованою із використанням йодованої солі;
- Перевіряйте рівень тиреотропного гормону, і відвідуйте ендокринолога. Це допоможе вчасно виявити брак гормонів та за потреби скорегувати раціон.
Найпростішим і найдоступнішим способом уникнути не тільки захворювань щитовидної залози, а й низки інших хвороб можна завдяки простим правилам:
- Стежити за режимом дня. Приділяти достатньо часу для сну. Для дорослих чоловіків і жінок він повинен тривати не менше 8 годин, для дітей – 9-10 годин. Пам’ятайте, що важлива також якість сну.
- Проводити достатньо часу на свіжому повітрі.
- Усунути дефіцит фізичної активності – ходити пішки, віддавати перевагу активним видам відпочинку.
- Навчитися протистояти психоемоційним навантаженням – стреси є найсильнішими провокаторами захворювань щитовидної залози.
- Більше відпочивати.
Наразі в Чернігівській обласній лікарні проводиться сучасне обстеження пацієнтів з патологією щитовидної залози, а саме:
- здійснюється визначення рівня гормонів щитовидної залози («тиреоідний статус»);
- ультразвукове дослідження щитовидної залози;
- тонкоголкова пункційна біопсія.
Пацієнти отримують консервативне лікування, відповідно міжнародним стандартам надання спеціалізованої ендокринологічної допомоги. Також, у відділенні інвазивної та ендокринної хірургії висококваліфікованими хірургами здійснюються оперативні втручання на щитовидній залозі.
Бережіть своє здоров’я – це найцінніше, що Ви маєте у своєму житті.