29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом
Проблема захворюваності на інсульт набула глобальних масштабів, адже за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щорічно інсульт забирає життя майже 6 млн. жителів планети.
За офіційною статистикою, в Україні щороку реєструється 100 000–110 000 інсультів, 30–40% хворих на інсульт помирають упродовж перших 30 днів і до 50% – протягом року від початку захворювання; 20–40% хворих, що вижили, потребують сторонньої допомоги і лише близько 10% повертаються до повноцінного життя.
Рівень захворюваності та смертності від інсульту в Україні вищий, порівняно з країнами ЄС. Це пов’язано з низьким рівнем обізнаності населення щодо причин, симптомів та наслідків інсульту, в той час, як це – життєво необхідні знання. Адже саме від того, як швидко та ефективно буде надана медична допомога, залежить те, чи повернеться людина до повноцінного життя.
Однак, у 80 % випадків інсульту можна уникнути, якщо дотримуватися здорового способу життя та приділяти увагу головним факторам ризику: високий артеріальний тиск, малорухливий спосіб життя, наявність шкідливих звичок (куріння і надмірне вживання алкоголю), високий рівень холестерину в крові, ожиріння і діабет. Змінивши свій спосіб життя можна значно знизити ризик інсульту.
Довідково: Інсульт – гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку. Інсульт найчастіше є ускладненням гіпертонічної хвороби і розвивається на фоні різкого підвищення артеріального тиску.
Як правило, під час інсульту виникають такі симптоми:
- людина не може посміхнутися, при цьому зазвичай опускається куточок губ;
- постраждалий не може нормально говорити — вимова нерозбірлива та плутана;
- людина не може підняти руки вгору або ж одна рука занадто слабка і не ворушиться;
- виникає слабкість чи оніміння у правій або лівій частині тулуба та кінцівках.
Зверніть увагу, що інколи інсульт може проявитися лише інтенсивним головним болем.
Якщо ви помітили хоча б один із цих симптомів, особливо після епізоду підвищеного артеріального тиску, необхідно негайно зателефонувати за номером 103. Чим швидше пацієнту буде надана фахова допомогу, тим більші його шанси уникнути важких ускладнень.