19 травня – Всесвітній день сімейного лікаря
В Україні вже майже 30 млн громадян обрали свого лікаря. В 1570 закладах «первинки», які мають договір з НСЗУ, 22836 лікарів надають первинну допомогу дітям та дорослим. Вони виписали понад 16 млн е-рецептів на «Доступні ліки» та видали більше 10 млн електронних направлень до вузькопрофільних спеціалістів (на Чернігівщині, згідно з дашбордом Центру громадського здоров’я МОЗ України – 1 267 004 направлень).
Зараз під час карантину і боротьби з коронавірусною інфекцією роль сімейного лікаря важко переоцінити. Сімейні лікарі залишаються поруч з українцями під час боротьби з COVID-19. Вони тримають зв’язок зі своїми пацієнтами, відповідають на численні питання, розвіюють побоювання, допомагають пройти випробування коронавірусом тим, хто потребує особливої турботи та уваги.
За статистикою, майже 23 тисячі лікарів ПМД у законтрактованих закладах надають первинну допомогу дітям та дорослим. Серед них 15 155 – сімейних лікарів, 4 452 педіатрів, 3 284 – терапевтів. Інші статистичні дані свідчать, що працювати лікарем на первинній ланці обирають найчастіше саме жінки, їх – 18 567, а чоловіків – 4 302.
29,2 млн пацієнтів млн обрали свого лікаря в комунальних закладах, 347 тис. – у приватних, 330,4 тис. – серед лікарів-ФОП. До речі, в якості ФОП зареєстровані 308 лікарів первинної ланки.
Кожен пацієнт, який подав декларацію про обслуговування у сімейного лікаря (терапевта, педіатра) має право на безоплатний гарантований державою пакет медичних послуг на первинній ланці. До нього, зокрема, входить: спостереження за станом здоров’я пацієнтів, вакцинація за державним календарем, надання консультацій (наприклад, щодо дієти, здорового способу життя тощо), спостереження за неускладненою вагітністю, лабораторні дослідження (загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, глюкоза крові, загальний холестерин), направлення за потреби до вузьких спеціалістів та багато інших послуг.
Досвід багатьох країн світу свідчить, що 80% звернень пацієнтів закривають саме лікарі первинної ланки. Решта 20% після вузьких спеціалістів також найчастіше повертається до сімейного лікаря. Тож сьогодні сімейний лікар – центральна постать в охороні здоров’я.
Нагадаємо: реформа первинної ланки медичної допомоги почалась в 2018 році. З липня 2018 року НСЗУ почала укладати перші контракти з центрами ПМД. За цей час НСЗУ перерахувала закладам первинки понад 26 млрд грн.