17 травня Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією
Сьогодні, у Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією, хочемо наголосити, що в умовах війни кожна людина має особливо дбати про своє здоров’я.
Війна провокує підвищення рівня стресу серед українців, що, в свою чергу, призводить до ризикованої поведінки щодо здоров’я, у тому числі збільшення споживання тютюну.
Кілька хвилин куріння дозволяють відволіктися людині від насущних проблем, однак, дане враження оманливе. Насправді нікотин не надає сил, не допомагає впоратися з негативними емоціями. Відчуття ейфорії проходить через кілька хвилин, і все повертається на вихідні позиції. Тому людині з часом хочеться курити все частіше і частіше, щоб отримувати необхідне розслаблення. Так і створюється психологічна залежність від нікотину.
Куріння є однією з основних причин виникнення артеріальної гіпертензії, яка може спровокувати серцевий напад чи інсульт. Мозковий інсульт та ішемічна хвороба серця у курців виникає у 2-3 рази частіше, ніж у тих, хто не курить.
Нікотин, проникаючи в організм, чинить негативний вплив на судинний тонус. Куріння викликає сильне звуження судин, що і призводить до збільшення показника артеріального тиску. При цьому вплив може бути миттєвим або віддаленим. Віддалений вплив куріння полягає в тому, що у курця не відразу спостерігається збільшення артеріального тиску. Гіпертонія розвивається поступово, переходячи в хронічну форму. При цьому можуть спостерігатися перепади артеріального тиску.
Серед інших чинників ризику виникнення артеріальної гіпертензії можна виділити стать (у жінок гіпертонію виявляють частіше), вік (люди старшого віку мають підвищений ризик), підвищений рівень холестерину, недостатність фізичної активності, споживання солі понад 5 г на день, надмірну вагу та ожиріння, вживання їжі з насиченими жирами, вживання продуктів з трансжирами, низьку кількість спожитих овочів і фруктів в раціоні та надмірне споживання алкоголю.
Проявами гіпертонії можуть бути – головний біль (найчастіше – в потиличній чи тім’яній частині), періодичний шум у вухах, потемніння в очах та запаморочення, біль у ділянці серця, прискорене серцебиття (понад 90 разів на хвилину) у спокійному стані та відчуття задухи.
Здоровий спосіб життя може запобігти або затримати початок артеріальної гіпертензії та зменшити ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Ефективна зміна способу життя запобігає необхідності застосування медикаментозної терапії в пацієнтів із гіпертонією 1 ступеня.
Період війни є складним періодом, коли навіть думати про припинення куріння не вистачає сил. Проте для збереження свого здоров’я це один з найважливіших кроків. Одним із найефективніших способів відмови від куріння є вольове запобігання першому вживанню сигарет і визначення чіткої дати припинення.