Як вчасно розпізнати інсульт
Як вчасно розпізнати інсульт
Щорічно в Україні відбувається близько 111 тисяч випадків інсульту, 40 тисяч з яких закінчуються смертю хворого через несвоєчасне звернення та надання медичної допомоги.
Інсульт (лат. Insultus «наскок, напад, удар») – пошкодження тканин головного мозку, внаслідок гострого порушення його кровообігу, що характеризується раптовою появою вогнищевої та/або загальномозкової неврологічної симптоматики – раптовий та дуже сильний головний біль (хворі називають його найсильнішим в житті), запаморочення, оніміння кінцівок, обличчя або навіть параліч (переважно з одного боку тіла), порушення зору, рівноваги та координації.
Лікарі розпізнають два види інсульту: ішемічний (виникає через блокування судин тромбом) і геморагічний (виникає через розрив судини, що призводить до крововиливу). Найбільш поширеним є ішемічний інсульт – він становить близько 80% всіх випадків.
За статистикою, інсульт забирає найбільше життів після онкологічних захворювань та є основною причиною тривалої непрацездатності населення в усьому світі. Дуже важливо виявити його в перші години після нападу, щоб врятувати життя людини та зменшити негативні наслідки. Хвороба пошкоджує мозок і постраждалий може навіть не розуміти, що відбувається і де він знаходиться під час нападу. Тому вкрай необхідно, щоб люди, які знаходяться поруч, змогли розпізнати симптоми інсульту, оскільки хворий не зможе сам собі дати раду.
Розпізнати інсульт не завжди просто, але існує кілька дій, які з великою ймовірністю допоможуть визначити захворювання:
- попросіть хворого посміхнутися. При інсульті посмішка може бути крива, куточок губ з одного боку може бути направлений вниз, а не вгору;
- попросіть підняти обидві руки. Якщо руки піднімаються не однаково – це може бути ознакою інсульту;
- попросіть повторити просте речення. При інсульті часто (але не завжди!) вимова порушена;
- попросіть потерпілого висунути язик. Якщо він кривої або неправильної форми чи западає на одну сторону, то це теж ознака інсульту;
- попросіть потерпілого витягнути руки вперед долонями вгору та закрити очі. Якщо одна з них починає мимоволі «виїжджати» вбік та вниз – це ознака інсульту.
Якщо при виконанні хоча б одного з пунктів у людини виникли проблеми – потрібно негайно викликати швидку. Чим довше мозок буде недоотримувати кисень, тим більше його клітин загине.
До приїзду медиків важливо не давати хворому їсти та пити, оскільки органи ковтання можуть бути паралізованими, і тоді їжа, потрапивши в дихальні шляхи, викличе задуху. При перших ознаках блювоти голову хворого повертають на бік, щоб блювотні маси не потрапили в дихальні шляхи. Потерпілому розстібають тісний заважаючий одяг, послаблюють краватку, піклуються про його комфорт. У разі втрати свідомості з відсутнім або агональним диханням негайно починають серцево-легеневу реанімацію. Її застосування багаторазово збільшує шанси хворого на виживання.
Найважливіше в запобіганні інсульту – це ведення здорового способу життя та відмова від шкідливих звичок. Основними профілактичними заходами є правильний раціон харчування, регулярна фізична активність та утримання від вживання тютюнових виробів і алкоголю.
Тютюн дуже шкідливий для здоров’я в будь-якому різновиді: сигарети, сигари, трубки або жувальний тютюн. Пасивне куріння також небезпечне. Після припинення вживання тютюнових виробів ризик розвитку інфаркту або інсульту починає знижуватися відразу ж, а через рік може знизитися на 50%.
Для підтримки здорового стану серцево-судинної системи необхідна регулярна фізична активність, мінімум протягом півгодини щодня, яка знижує ризик виникнення інсультів внаслідок збереження нормальної ваги тіла, зниження кров’яного тиску, підвищення рівня вмісту кисню в організмі, скорочення стресу, поліпшення кровообігу та м’язового тонусу і зміцнення серцевого м’язу. Величезне значення для підтримки здорової серцево-судинної системи має збалансований раціон харчування, який включає велику кількість фруктів та овочів, страв з цільного зерна, нежирного м’яса, риби та бобових з обмеженням споживання солі, цукру та жиру.
Також необхідно дотримуватися кількох простих правил:
- контролювати тиск (високий тиск – основна причина виникнення захворювання);
- стежити за вагою тіла та рівнем холестерину;
- регулярно перевіряти серце (щорічно відвідувати лікаря-кардіолога, навіть при відсутності скарг на серце, це допоможе виявити хворобу на ранніх стадіях);
- стежити за рівнем цукру в крові і займатися профілактикою діабету (діабет і високий рівень цукру підвищує ризик виникнення в 2,5 рази);
- уникати стресу та добре висипатися