Хірург-онколог Чернігівського медичного центру сучасної онкології розповів чому виникають передракові захворювання шкіри
З різними новоутвореннями на шкірі хоча б кілька разів на життя стикається кожна людина. Деякі з них можуть бути передраковими та трансформуватися в рак шкіри, тому знати базову інформацію по цій темі має кожна доросла людина.
«У більшості випадків злоякісні пухлини мають передракову історію і виникають із захворювань, які їм передують. – говорить лікар хірург-онколог Чернігівського медичного центру сучасної онкології Олександр Косенко. – Передракові захворювання шкіри виникають через різні причини (часто – через декілька у комплексі): фізичні (сонце, радіація), хімічні (вплив шкідливих речовин), вірусні (папіломавірус тощо), імунні (імунодефіцитні стани), генетичні (спадковість) тощо».
Загалом, усі передракові захворювання можна розділити на:
- облігатні (які майже завжди перероджуються на рак);
- факультативні (які рідко трансформуються у рак за умови своєчасного лікування).
За словами лікаря до облігатних передраків належить хвороба Боуена (плоскоклітинний рак in situ), еритроплазія Кейра, пігментна ксеродерма. Шкірний ріг, кератоакантома, лейкоплакія, виразки і рани, які дуже довго не загоюються, рідше – папілома, – це факультативні передраки.
«Аби уникнути ускладнення шкірних хвороб та трансформації передракових захворювань у рак шкіри, потрібен періодичний скринінг, нагляд сімейного лікаря та дерматолога для диференціювання передраків від новоутворень. Важливе також вчасне лікування вогнищ хронічних запалень шкіри, виразок, опіків, гіпертрофічних та келоїдних рубців та інших патологій шкіри, у тому числі і хірургічне», – наголошує Олександр Косенко.
Обов’язково покажіть шкірні новоутворення сімейному лікареві та в разі необхідності візьміть у нього направлення до дерматолога.