Стійкість людини — стійкість системи: стартував другий Форум ментального здоров’я
Другий Форум ментального здоров’я із серії «Рух до системи та послуг із психічного здоров’я майбутнього» розпочався сьогодні у Києві. Він триватиме три дні, протягом яких експерти, медики, освітяни та представники уряду та регіонів обговорюватимуть досягнення й найближчі плани з розбудови системи охорони психічного здоров’я.
Під час відкриття панелі «Сектор охорони здоров’я» міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко зазначив, що система психічного здоров’я в Україні стрімко розвивається та орієнтується на доступність послуг для кожного українця.
«Коли тривога, стрес і емоційне виснаження стають нашими щоденними супутниками, турбота про ментальне здоров’я — це не просто важливо, а життєво необхідно. З початком повномасштабної війни перед державою постало завдання наблизити послуги з ментального здоров’я до людей і ми долучили тих, хто зазвичай є першим контактом пацієнта з медичною системою — сімейних лікарів, для яких масштабували навчання за програмою ВООЗ. І це спрацювало. На сьогодні базові послуги з підтримки ментального здоров’я надають понад 13 тисяч сімейних лікарів у більш ніж 1000 закладів «первинки» по всій країні. За два роки майже 500 тисяч українців та українок скористалися такою можливістю. Держава сплатила за це понад 90 мільйонів гривень», — Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України.
Основними темами першого дня заходу стали:
- Роль сімейних лікарів у наданні базової допомоги з питань психічного здоров’я.
- Розбудова мережі центрів ментального здоров’я на базі кластерних лікарень.
- Підтримка стійкості медичних працівників і боротьба з вигоранням.
- Впровадження міжнародної програми ВООЗ mhGAP у систему освіти майбутніх медиків.
Сімейні лікарі: точка входу для пацієнтів
Нині система психічного здоров’я в Україні починається з первинної ланки медичної допомоги. Так, за 10 місяців 2024 року до сімейних лікарів та педіатрів із запитами на підтримку ментального здоров’я звернулося понад 375 тисяч пацієнтів, серед них 54 тисячі — діти. Цей показник утричі перевищує показники попереднього року.
Важливо, що з 1 січня 2025 року ці послуги інтегруються в базову капітаційну ставку лікарів «первинки», тобто будуть надаватися не за окремим пакетом ПМГ, а в межах первинної медичної допомоги, що забезпечить ще більшу їх доступність.
Мережа спеціалізованої допомоги: центри ментального здоров’я
Після організації послуг з охорони психічного здоров’я на «первинці» постало питання, куди направляти людей за спеціалізованою допомогою? Тоді було прийнято рішення про створення мережі центрів ментального здоров’я в кластерних і надкластерних лікарнях. Так, згідно з Внутрішнім планом стійкості, який днями презентував Президент Володимир Зеленський, планується створення щонайменше 200 центрів ментального здоров’я на базі кластерних та багатопрофільних надкластерних лікарень.
«Мета цієї ініціативи — забезпечити громадян доступною, якісною та ефективною психосоціальною підтримкою в умовах війни. Адже центри ментального здоров’я — це не лише про лікування, але й про підтримку, доступність і комфорт для кожного, хто потребує допомоги», — Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України.
Стійкість медичних працівників
Третім кроком, який було зроблено, стало налагодження психологічних служб у лікарнях, щоб справлятися з вигоранням лікарів та інших медичних працівників. Це важливий етап у побудові загальної системи стійкості в охороні здоров’я.
Професійна освіта: основа для змін
Учасники обговорили також стандарти підготовки майбутніх медичних працівників. Зокрема, йшлося про необхідність інтеграції програми ВООЗ mhGAP у навчальні програми медичних університетів. Це дозволить підготувати майбутніх лікарів до сучасних викликів у сфері охорони психічного здоров’я.
У наступні два дні ці теми розглядатимуть більш детально. Адже Форум ментального здоров’я є платформою для обговорення інноваційних підходів і пошуку шляхів розширення доступу до психосоціальних послуг для всіх громадян України. Його результати стануть основою для подальшого вдосконалення системи охорони психічного здоров’я.
Довідка: другий Форум ментального здоров’я проходить за сприяння Всесвітньої організації охорони здоров’я, Координаційного центру з питань ментального здоров’я при КМУ України та Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».