Серцево-судинні захворювання: у центрі уваги громадського здоров’я.
Вже тривалий час серцево-судинні недуги посідають одне з перших місць за рівнем поширення, інвалідності та смертності українців. Як стверджує головний лікар КЛПЗ «Чернігівський обласний кардіологічний диспансер» Ігор Батог, ці хвороби становлять 80-88% від всієї захворюваності наших громадян. Тому, за його словами, відсторонених від цієї важливої проблеми не повинно бути. «І добре, що нині порушується питання створення концепції громадського здоров’я, яка покликана впливати на первинні фактори ризику появи цих хвороб, – запевняє Ігор Батог. – Адже той же самий інфаркт міокарда не виникає на порожньому місці, до нього людина «йде» роками нездоровим харчуванням, шкідливими звичками, недостатньою руховою активністю тощо. У такої людини ознаки атеросклерозу з’являються заздалегідь, а вона не звертається за допомогою і не має відповідного лікування. Тому найкраще, що може зробити медична галузь і, зокрема, інституція громадського здоров’я – це профілактика».
Кардіологи відзначають: серцево-судинних захворювання провокуються двома видами факторів – тими, на які можна вплинути (модифіковані) та такими, на які вплинути вже не можна (не модифіковані). До останніх відносяться, зокрема, вік, стать, сімейний анамнез, хронічні захворювання тощо.
«Модифіковані фактори залежать від самої людини та тієї профілактичної роботи, яку з нею проводять медичні працівники, – продовжує Ігор Батог, – це відмова від тютюнокуріння,систематичне лікування підвищеного артеріального тиску, боротьба з надлишковою вагою тіла, виважені фізичні навантаження, дотримання режиму дня і таке інше. Це дозволяє продовжити життя людини та зменшити рівень захворюваності серця і судин. І якщо ми спрямуємо свої зусилля саме на такий вид профілактики, долучимо до неї засоби масової інформації, наочну позитивну агітацію, ситуація значно покращиться. Добре, що зараз держава повертається до диспансеризації, застосовує програму «Доступні ліки», розробляє концепцію громадського здоров’я. Якщо вона запрацює на повну потужність – це буде дуже великим кроком на шляху оздоровлення наших громадян. А завдяки тому, що люди підписують декларації із сімейними лікарями, ця робота значно активізувалася, бо вона сприяє тому, що широкі верстви населення будуть обстежені саме на наявність таких хвороб та визначення ризиків їхньої появи у майбутньому. Нині по програмі громадського здоров’я консолідуються зусилля всіх служб, а держава зі свого боку виділяє кошти на лікування гострих станів – стентування, закупівлю тромболітиків, медикаменти».
Втім, головний лікар обласного кардіологічного диспансеру стурбований рівнем захворюваності на ці недуги, які не тільки поширюються, а і «молодшають», адже лікарі бачать інфаркти і у 19 років, коли людина вже змолоду стає інвалідом. І саме на молодих людей у плані позбавлення шкідливих звичок та пропаганду серед них засад здорового способу життя і спрямовані алгоритми, за якими почала працювати система громадського здоров’я.
Ігор Батог додає: «Зараз в державі почала діяти програма будівництва сільських лікарських амбулаторій, які будуть оснащені всім необхідним для своєчасного виявлення серцево-судинних захворювань, а також автомобілями, що дозволять у разі необхідності доставити хворого до стаціонарного медичного закладу. Це дуже важливо для збереження життя людини».
Відтак, будьте активними, дотримуйтеся рекомендацій лікарів, слідкуйте за собою і ваше серце буде здоровим і міцним.
Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації