Своєчасно діагностувати та лікувати: 15 травня – Всеукраїнський день меланоми.
Меланома – доволі поширене захворювання шкіри, яке небезпечне швидким метастазуванням, розсіюванням пухлинних клітин іншими органами і тканинами, що призводить до порушення їх функцій і смерті пацієнта. Частіше за все захворювання виникає з перероджених родимок. Одне із найперших і найнебезпечніших ознак їхнього переродження – це зміна кольору, поява вкраплень, точок, прожилок іншого відтінку на поверхні. Іноді може бути втрата кольору у вигляді часткового посвітління родимки. Втім, меланома може з’явитися як самостійна пухлина, схожа на змінену родимку. При цьому розмір її спочатку може бути достатньо маленьким (всього кілька міліметрів). Частіше за все (майже у 80% випадків) меланома з’являється у людей зі світлою шкірою, на якій знаходиться велика кількість родимок, а також у тих людей, хто отримував сонячні опіки (навіть такі, що отримані в дитячому, підлітковому і юнацькому віці і вони можуть зіграти фатальну роль у розвитку пухлини в наступні роки).
Сама меланома не передається спадково, а от схильність до її появи в сім’ях з меланомою в анамнезі значно вища. Описані також випадки внутрішньоутробної передачі меланоми від матері новонародженому.
Як зазначає голова комісії з реорганізації КНП «Чернігівський обласний шкірно-венерологічний диспансер» Ігор Пономаренко, ультрафіолет – основний фактор розвитку меланоми, причому не тільки влітку, а і в більш холодну пору року, коли так чи інакше на відкриті ділянки шкіри потрапляє надмірне сонячне світло.
«Таким чином, знизити ризик захворіти на меланому цілком реально, – наголошує Ігор Пономаренко. – Необхідно зменшити ультрафіолетове навантаження на відкриті частини шкіри, не допускати постійного травмування. Бути уважним, спостерігати за появою будь-яких змін на шкірі і при необхідності вчасно звернутись до спеціалістів та видалити змінену родимку. Для встановлення попереднього діагнозу найчастіше достатньо огляду досвідченого спеціаліста та проведення діагностичної дерматоскопії. Це найперша діагностика меланоми, вона проводиться за допомогою простої лупи або дерматоскопа (епілюмінісцентного мікроскопа), який робить прозорим поверхневий шар шкіри-епідермісу. Для постановки остаточного діагнозу необхідне хірургічне видалення пухлини з її наступною гістологічною діагностикою. Наші спеціалісти знаходяться у постійному контакті із онкологами, до яких ми направляємо пацієнтів задля подальшого лікування. Зазвичай проблемі меланоми ми приділяємо особливу увагу, раз чи двічі на рік проводимо масове безкоштовне обстеження громадян на предмет виявлення цього захворювання. Втім, нині під час карантинних заходів такого масового обстеження не здійснюємо, а працюємо з кожним пацієнтом індивідуально».
Відтак дерматовенерологи запевняють: при умові своєчасного виявлення і розпочатого лікування шанси на те, що меланома призведе до серйозних небажаних наслідків, зменшуються у рази.