Психічні розлади у сучасних дітей – чи дійсно у всьому винні соціальні мережі?

У 2017 році, ще до пандемії COVID-19, вперше за понад 160 років спостережень був помічений зріст поширеності психіатричних розладів серед дітей, зокрема серед дівчат. Найчастіше це були випадки емоційних розладів, як-от депресія і тривожні розлади.
«Ми точно знаємо, що зараз, наприклад, у Британії, у більшості західних країн психічне здоров’я дітей є найгіршим, ніж воно коли-небудь було від початку досліджень, – розповів дитячий і підлітковий психіатр Денис Угрин під час запису подкасту про психічне здоров’я «Простими словами». – Особливо це стосується дівчат. Зараз рівень суїциду серед дівчат є найвищим, відколи почалися наші записи, а це більше, ніж 160 років, (…) і продовжує зростати. З хлопцями ситуація трішки інакша. Там пік був у кінці 80-х – на початку 90-х, перед появою соцмереж».
І перше, що спадає на думку, коли ми хочемо знайти причину змін у психіці та поведінці сучасних дітей, – це соціальні медіа, комп’ютерні ігри та інтернет. Але крім цього, за словами фахівця, є багато інших чинників.
Так, сьогодні, наприклад:
- сімʼї розлучаються частіше, ніж зберігаються,
- менструація у дівчат починається набагато раніше, ніж була навіть 40 років тому,
- відбувається сексуалізація дітей,
- батьками стають значно пізніше, тож нині зазвичай більший віковий розрив між поколіннями і т. д.
Коли батькам бити на сполох
Психічне здоров’я підлітків є важливим аспектом їх загального благополуччя. У періоді активного зростання вони стикаються з різними емоційними та психологічними викликами. Важливо надавати їм підтримку і розуміння. Батьки, вчителі та оточення мають бути уважними до знаків погіршення психічного стану та надавати допомогу, якщо це потрібно.
«Межа між нормою й патологією дуже проста. Якщо дитина функціонує нормально, не має дисфункції, це означає, що психіатрам тут немає що робити, – пояснює Денис Угрин. – Усі наші пацієнти мають якісь симптоми. Діти мають функції в чотирьох основних доменах: сім’я, школа, друзі й позашкільні активності. Якщо дитина функціонує нормально в цих чотирьох доменах, то ми до таких дітей не пхаємося. Але якщо є дисфункція хоча б в одній із цих ділянок, тоді ми відіграємо свою роль».
Що робити батькам
Чим менша дитина, тим більша роль батьків у терапії. За словами, дитячого психіатра, ті втручання, які не включають батьків, зазвичай є набагато менш ефективні, ніж ті, які їх включають.
Що можуть зробити батьки для запобігання загостренню психічних розладів у дитини і можливих трагічних наслідків? Денис Угрин наразі радить:
- Намагатися завжди говорити правду дітям, звісно, в межах розуміння дитини й у межах розумного. Але коли діти запитують, наприклад, чи бабуся померла в Маріуполі, то треба чесно відповісти, а не вигадувати, що вона десь спить.
- Створити таку атмосферу для дитини, де вона могла б вільно говорити тоді, коли вона хоче говорити, наприклад, про свою травму чи переживання. Наприклад, коли ви їдете у машині з дитиною, і ви не маєте дивитись одне одному у вічі, ви обоє дивитесь прямо. Це допомагає почуватися розслабленіше.
- Знаходити час на дитину. Коли діти говорять про те, що відбулося, що їх турбує, батькам треба уважно послухати та дати дитині зрозуміти, що це цілком нормально – говорити про те, що відбулося, що немає ненормальних реакцій на стрес і на війну. Усі реакції, які має дитина, вони абсолютно нормальні. Дуже важливо пояснити, що дитина не втрачає глузд, що його повторні переживання, кошмари вночі є абсолютно нормальною реакцією на події навколо. Запевнити в своїй підтримці, що ви поруч і завжди допоможете.
Важливість рутини в денному розпорядку
Наявність режиму дня та достатність сну – базові умови психічного здоров’я будь-кого, а тим паче дитини.
«Дуже часто бачу батьків, які думають, що через те, що діти травмовані, їм треба влаштовувати якісь там супердорогі канікули, їздити, розважати тощо. Насправді ж навпаки. Дітям найбільш комфортно, особливо під час війни, травми, коли в них є передбачуваність, певний розпорядок. Особливо це стосується нічних рутин», – зазначає Денис Угрин.
Тому фахівець радить мати певний розпорядок дня, який діти розуміють, особливо перед сном. А у разі сумнівів щодо психічного стану дитини – звертатися до педіатра або психолога. Також більше інформації про психічне здоров’я дітей, техніки самодопомоги та корисні ресурси для психологічної підтримки підлітків знаходяться за посиланням: https://moz.gov.ua/article/news/psihichne-zdorov%ca%bcja-pidlitka-kudi-zvernutisja-po-dopomogu?preview=1 .
Повний текст інтерв’ю можна прочитати за посиланням: https://www.the-village.com.ua/village/knowledge/podcast/341431-dennis-ougrin
Прослухати розмову можна на всіх подкаст-платформах: Apple Podcasts | Google Podcasts | SoundCloud | Spotify | YouTube
Спеціальний сезон подкасту «Простими словами» від The Village Україна виходить в межах впровадження Всеукраїнської програми ментального здоровʼя Ти як? за ініціативою Олени Зеленської. Проєкт реалізовано за підтримки ВООЗ у співпраці з Координаційним центром із психічного здоров’я при КМУ та ГО «Безбар’єрність.