Порядок надання домедичної допомоги постраждалим при підозрі на гострий мозковий інсульт
Інсульт – гостре порушення мозкового кровообігу, яке виникає внаслідок розриву судини або закупорки її тромбом (кров’яним згустком). У результаті цього уражена ділянка мозку не отримує необхідної кількості крові та кисню і нервові клітини в цій ділянці мозку гинуть протягом декількох хвилин. При цьому відбувається втрата деяких функцій (рухи, чутливість тощо) у цій частині тіла, яку контролює уражена ділянка мозку. Своєчасна допомога хворому з інсультом у перші години має принципове значення і значно підвищує шанси на успішне лікування та одужання.
Ознаки гострого мозкового інсульту:
- раптова зміна виразу обличчя, порушення його симетрії;
- раптова слабкість та/або оніміння в руці чи нозі з одного боку;
- раптове порушення мовлення/розуміння простих команд/запитань;
- раптове погіршення зору в одному або в обох очах;
- раптове порушення ходи;
- запаморочення, втрата рівноваги або координації;
- виражений головний біль без наявної причини.
Послідовність дій при наданні домедичної допомоги постраждалим при підозрі на гострий мозковий інсульт:
- перед наданням допомоги переконатися у відсутності небезпеки та за її відсутності перейти до наступного кроку;
- заспокоїти постраждалого та пояснити свої подальші дії;
- здійснити виклик екстреної медичної допомоги та дотримуватись вказівок диспетчера прийому виклику;
- надати постраждалому максимально зручного для нього положення. Рекомендовано надати постраждалому підвищеного положення голови 15-30 градусів;
- не давати постраждалому їсти та пити;
- забезпечити постійний нагляд за постраждалим до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги;
- при погіршенні стану постраждалого до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги, повторно здійснити виклик екстреної медичної допомоги;
- за можливості зібрати у постраждалого максимально можливу кількість інформації, стосовно точного часу початку захворювання та можливих обставин, які з цим пов’язані. Всю отриману інформацію передати працівникам бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги або диспетчеру прийому виклику.
Якщо до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги у постраждалого зникли наявні ознаки гострого мозкового інсульту, жодним чином не слід відміняти виклик. Постраждалому слід пояснити про необхідність подальшої госпіталізації та обстеження.
Якщо до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги постраждалий втратив свідомість, слід перейти до Порядку надання домедичної допомоги при раптовій зупинці кровообігу затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 09 березня 2022 року № 441.