Понад 100 000 слухачів успішно опанували курс з ведення поширених психічних розладів на «первинці» за програмою ВООЗ mhGAP
Станом на 24 вересня на курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням керівництва mhGAP» зареєструвалися 120207 слухачів. При цьому 101130 осіб вже отримали сертифікати учасників курсу первинної медичної допомоги для надання психологічної допомоги першого рівня.
Серед тих, хто отримав сертифікати – 19784 лікарі первинної медичної допомоги, 50362 представники середнього медичного персоналу та 12655 лікарів спеціалізованої медичної допомоги. Усі вони здобули важливі та актуальні знання щодо поширених психічних розладів у людей та зможуть застосовувати їх на практиці.
Упродовж курсу слухачів навчають:
- надавати допомогу людям із поширеними психічними розладами (депресією, тривогою, посттравматичним стресовим розладом, суїцидальною поведінкою, вживанням психоактивних речовин тощо);
- ефективно комунікувати з пацієнтом та його близькими; оцінювати пріоритетні розлади;
- вести такі розлади, якщо вони легкого або помірного ступеня важкості, і людина не хоче йти до вузького спеціаліста (психіатра, психотерапевта, психолога);
- скеровувати до спеціалістів та відповідних служб (наприклад, соціальних служб, реабілітаційних центрів тощо).
Водночас людина не стає психіатром: якщо, приміром, лікар первинної ланки бачить, що ситуація є поза межами його допомоги – він скеровує пацієнта до вузьких спеціалістів.
Натомість такі знання дозволяють наблизити допомогу з питань психічного здоров’я до пацієнтів. Адже, як правило, лікарі первинної ланки меддопомоги – сімейні лікарі та педіатри – перебувають у більшій доступності, особливо у невеликих населених пунктах, тож пацієнтам легше звернутися по допомогу саме до них.
Курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням керівництва mhGAP» містить, зокрема, такі блоки:
- Основні принципи допомоги та клінічної практики.
- Депресія.
- Психоз.
- Епілепсія.
- Дитячі та підліткові психічні та поведінкові розлади.
- Деменція.
- Розлади, пов’язані зі вживанням психоактивних речовин.
- Самоушкодження/суїцид.
- Інші важливі скарги на стан психічного здоров’я.
- Розлади, пов’язані зі стресом (гострий стрес, горе, ПТСР)».
Після завершення цього курсу медичні працівники можуть продовжити навчання та поглибити свої знання щодо ведення поширених психічних розладів у людей, які мають відповідні стани, та дізнатися, зокрема, про використання протоколів керівництва mhGAP для виявлення та ведення:
- психозів,
- деменції,
- наслідків легкої черепно-мозкової травми,
- інших важливих скарг на стан психічного здоров’я,
- суїциду та самоушкоджень,
- розладів, пов’язаних зі вживанням психоактивних речовин,
- дитячих та підліткових психічних і поведінкових розладів.
Онлайн-курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням Керівництва mhGAP. Рівень 2» доступний за посиланням
Довідка: Mental Health Gap Action Programme (mhGAP) – це глобальна програма ВООЗ, що була запущена у 2008 році для покращення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я через залучення неспеціалізованих у сфері психічного здоров’я кадрів.
Онлайн-курси були розроблені групою фахівців із психічного здоров’я та загальної практики – сімейної медицини з досвідом роботи з програмою mhGAP, за загальної координації Академії НСЗУ та Координаційного центру з психічного здоров’я, експертної підтримки ВООЗ та керівництва МОЗ України.
У розробці курсів брали участь фахівці Академії Сімейної Медицини України, україно-швейцарського проєкту «Психічне здоров’я для України», ГО «Проліска», Проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я», Центру психічного здоров’я та реабілітації «Лісова поляна» МОЗ України та UNICEF.
Розробка відбувалася в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
Курси розроблялися за фінансової підтримки Бюро USAID з питань гуманітарної допомоги та за підтримки Швейцарської Конфедерації.