Педикульоз: що повинні знати батьки
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я педикульоз – найбільш поширене паразитарне захворювання в світі. Ризик зараження педикульозом досить високий, хоча багато батьків упевнені, що їхня дитина ніколи не зіткнеться з цією, як вони вважають, ганебної неприємністю.
Збудниками педикульозу можуть бути головні, платтяні та лобкові воші. З усіх цих комах лише платтяна воша може бути переносником небезпечного захворювання – висипного тифу. Головні воші менш небезпечні для людини, проте розмноження цих комах приносить чимало дискомфорту. Вражає захворювання як дорослих, так і дітей. У дівчаток з довгим волоссям ці комахи з’являються частіше, ніж у хлопчиків і тих, хто носить коротку стрижку.
Деякі факти, які необхідно знати татам і мамам про це неприємне і дуже поширене захворювання:
- Педикульоз не завжди викликає свербіж. Найбільш поширеним симптомом педикульозу є сильна короста, але не всі діти, що стали жертвою цієї хвороби, демонструють цю ознаку. У реальності, бажання чесати шкіру голови викликається алергією на слину вошей, а зовсім не тим, що ці паразити кусають шкіру.
- Дані паразити не здатні літати, стрибати або плавати, тому вони поширюються тільки завдяки безпосередньому контакту між головами дітей. Головні воші не можуть перестрибнути з голови на голову, з’явитися з-під шкіри через нервові розлади або впасти з дерева.
- Воші не цікавляться чистотою волосся. Їм однаково «подобається» як брудне, так і чисте волосся. Якщо у вошей з’являється можливість проникнути на шкіру голови, вони це роблять, незалежно від їх чистоти.
- Вошей можна відлякати. Існують продукти, які запобігають захворюваності на педикульоз. Ви можете знизити ризик повторного зараження за рахунок використання препаратів, що порушують життєвий цикл волосяних вошей. Цей цикл становить близько 30 днів, і паразит здатний відкладати до 10 яєць в день, яким потрібно до 7 діб для дозрівання.
- Воша міцно «приклеює» гниди під кутом до волосся у їх коренів. Розмір гниди – 0,75-0,8 мм. Її вільний полюс закритий опуклою кришечкою. Відрізнити лупу від гнид просто: її можна струсити руками, а гниди – ні.
- Воші не гинуть у воді, хоча не мають ніяких спеціальних органів для плавання або дихання під водою.
- Воші відмінно відчувають запахи страху та стресу, тому людина, що переживає подібні емоції (а таких моментів в житті школяра багато), стає особливо ласою здобиччю для паразитів.
- Педикульоз порушує загальне самопочуття, викликає свербіж, відкриває ворота інфекції, провокує розвиток гнійничкових захворювань та психологічних комплексів. Якщо ваше чадо стало чухати голову, не полінуйтеся подивитися, чи немає у нього комах.
З метою профілактики педикульозу важливо пояснити дитині, як потрібно себе поводити, щоб уникнути зараження:
- при відвідуванні басейну обов’язково надягати гумову шапочку. Воша може знаходитися на поверхні води декілька днів;
- ніколи не користуватися чужими гребінцями або магнітофонними навушниками, не міряти чужих головних уборів, шарфів, курток з капюшоном. В гостях або громадських місцях уникати дотику своєї голови з диванами, а тим більше з подушками (воші там можуть чекати нового господаря кілька днів);
- у місцях великого скупчення людей не ходити з розпущеним волоссям (особливо якщо вони довгі).