Актуальне про соціально-небезпечні захворювання
Розвиток системи громадського здоров’я дав поштовх до розширення і удосконалення комплексу заходів щодо протидії таким соціально небезпечним захворюванням як туберкульоз та ВІЛ-інфекція/СНІД.
В області, як і в Україні, триває епідемія: чутливого туберкульозу (виліковуються 70% хворих, лікування триває 6 місяців), хіміорезистентного (виліковуються близько 40% хворих, лікування довготривале 20 місяців і вартісне) і з поєднаною патологією ТБ/ВІЛ (виліковується ТБ у 60% хворих, ХР ТБ у 30% при одночасному прийомі ПТП та препаратів АРТ).
Стаціонарним лікуванням у 2018 році охоплено 90% хворих на туберкульоз, а 10% – лікуються лише амбулаторно. Після закінчення лікування в стаціонарі (середній термін перебування ТБ – 3 місяці, ХР ТБ – 6 місяців), хворі продовжують отримувати протитуберкульозні препарати амбулаторно.
Забезпечення ефективного лікування хворих, як в стаціонарі так і на амбулаторному етапі, є одним з ключових заходів для контролю за туберкульозом. На стаціонарному етапі показник успішного лікування становить 85% для чутливого і 72% для хіміорезистентного туберкульозу. Після закінчення амбулаторного етапу показник успішного лікування чутливого туберкульозу складає 71%, а хіміорезистентного туберкульозу – 36%. Тобто, слабкою ланкою у процесі лікування є контроль за прийомом ліків на амбулаторному етапі. Тому, в області активно впроваджуються сучасні пацієнт–орієнтовані моделі амбулаторного лікування: лікування у ДОТ-кабінетах ЦРЛ, ЧОПТД (253 особи), у т.ч. із оплатою проїзду (12 осіб), використанням скайп-зв’язку (20 осіб), лікування у тимчасових ДОТ-кабінетах на базі закладів ЦПМСД (189); соціальний супровід БО «Чернігівська МЕРЕЖА» (419). Як показала практика, найвища ефективність тієї моделі лікування, де послуга найбільш наближена до пацієнта.
Ситуація з ВІЛ-інфекції/СНІДу в світі характеризується як пандемія, що має катастрофічні демографічні наслідки для багатьох країн. Сьогодні головними проблемами у сфері ВІЛ є недостатні обсяги тестування на ВІЛ та ухилення пацієнтів з позитивним результатом від медичного нагляду відповідно і від специфічного лікування.
В області забезпечений широкий доступ населення до безоплатного тестування на ВІЛ-інфекцію. Протягом 2018 року в медичних закладах області та громадських організаціях, що працюють в сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, обстежено на ВІЛ 57 607 осіб, що становить 6% від населення області, з них більше 6 тис. обстежені швидкими тестами. З груп ризику обстежено 12 749 осіб, що становить 22% від всіх обстежених. При проведенні обстежень на ВІЛ виявлено 506 позитивних результати. Рівень інфікованості населення становить 0,9%.
Також забезпечений доступ ВІЛ-інфікованих дорослих та дітей до проведення антиретровірусної терапії. У 2018 році проведена велика робота по децентралізації медичної допомоги та наближення її до місця проживання ВІЛ-інфікованих. Протягом 2018 року відкрито 17 сайтів АРТ. На даний час у всіх районах області функціонують сайти АРТ. Антиретровірусну терапію отримує 2773 особи, з них 438 на сайтах АРТ. Протягом 2018 року підготовлено та взято на АРТ 340 осіб. З числа осіб, які вперше були зареєстровані та взяті під медичний нагляд АРТ, охоплено 86%, з них протягом перших двох тижнів з моменту реєстрації 87%, від 2 тижнів до місяця – 5%, від 1до 6 місяців – 8%.
Згідно Нової Стратегії боротьби зі СНІДом, мета якої «90-90-90», близько 90% всіх інфікованих повинні пройти ретельне обстеження стану здоров’я і отримати необхідну інформацію про хворобу. З них 90% інфікованих повинні отримати антиретровірусну терапію, яка стримує поширення вірусу імунодефіциту в організмі і підвищує тривалість життя. Згодом у 90% пацієнтів вірус має настільки ослабнути, що їхня імунна система стане здатна сама чинити йому опір.
Важливою складовою у комплексі заходів протидії ТБ і ВІЛ-інфекції/СНІДу є робота по проведенню моніторингу і оцінці ефективності проведених заходів. Питанням розбудови системи моніторингу у сфері ТБ, ВІЛ приділяється значна увага. Початком відліку існування в області системи моніторингу у сфері ТБ, ВІЛ було створення створено відділу моніторингу і оцінки виконання Програмних заходів (далі МіО) з протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу у КЗ «Обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом» за погодженням МОЗ України наказом УОЗ ОДА від 31.12.2009 року №342 у складі закладу окремо від організаційно-методичного відділу. Відділ включав 5 посад: зав. відділом, лікар, економіст, соціальний працівник, оператор комп’ютерного набору.
На виконання наказу МОЗ України від 15.05.2014 року №326 «Про відділ моніторингу і оцінки заходів протидії захворюванню на туберкульоз у протитуберкульозних закладах» у КЛПЗ «Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер» наказом від 23.12.2014 року №117-О було створено відділ моніторингу і оцінки заходів протидії захворюванню на туберкульоз. Відділ складався з кабінетів: медичної статистики; програмного моніторингу; обробки інформації та забезпечення функціонування електронного Реєстру ТБ.
На фоні триєдиної епідемії туберкульозу, ВІЛ-інфекції та поєднаної патології ТБ/ВІЛ наказом УОЗ Чернігівської ОДА від 08.07.2015 року №153 було започатковано діяльність Робочої групи з оптимізації виконання програм протидії ТБ та ВІЛ/СНІДу в умовах реформування системи охорони здоров’я та забезпечення безперервності надання допомоги. Мета діяльності робочої групи – покращення взаємодії ТБ та ВІЛ служб у прийнятті адекватних управлінських рішень щодо епідемії ТБ, ВІЛ та ТБ/ВІЛ безпосередньо в районах і містах області.
Наступним кроком у розбудові системи МіО – створення наказом УОЗ ОДА від 05.02.2016 року №35 об’єднаного відділу МІО ТБ, ВІЛ. Затверджено положення, проводилися засідання об’єднаного відділу МІО з протидії ТБ, ВІЛ: 2016 рік – 3; 2017 рік – 4; 2018 рік – 3.
Після реалізації Рішення 10 сесії сьомого скликання Чернігівської обласної ради від 22 серпня 2017 року «Про реорганізацію ОЦПБ зі СНІДом, Бахмацької ПТЛ, Ніжинського та Прилуцького ПТД, обласного дитячого протитуберкульозного санаторію «Зелений гай» шляхом приєднання до Чернігівського обласного протитуберкульозного диспансеру» з 01.10.2018 року розпочинає свою діяльність новостворений відділ МіО ТБ/ВІЛ.
Робота відділу МіО по ефективному функціонуванню системи моніторингу та оцінки програмних заходів протидії ТБ, ВІЛ в області проводиться згідно Плану розвитку регіональної системи МІО, який щорічно затверджується на засіданні Обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу при Чернігівській ОДА. Забезпечено щоквартальний моніторинг стану його виконання.